10 NUMARA ÖZİL’İN KARİYER YOLCULUĞU

Alman asıllı Mesut Özil kariyer basamaklarını hızla tırmandı ve şu an dünyanın en tanınan ve çok başarılı futbolcuları arasında yerini alıyor. Zonguldaklı bir ailenin Almanya’da doğan çocuğu Mesut Özil kariyerine doğduğu yerin amatör takımları ile başladı. Küçük takımlardan Alman ligine oradan Alman Milli Takımına ve oradaki durdurulamaz başarısından sonra da Real Madrid’e uzanan bir kariyer yolculuğu her futbolcunun yaşayabileceği bir başarı değil.

Şimdilerde ülkemize gelmesi dedikoduları kulislerde dolanıyor. Fenerbahçe ile 3,5 yıllık sözleşme imzaladığı ve bu sezonun sonuna kadar asıl memleketi olan Zonguldak’ın plaka kodu 67’yi giyecek yeni sezonda da Real Madrid’de 3 sezon boyunca terlettiği 10 numaralı formasına kavuşacak. 10 numara şu an Fenerbahçe takımında Samatta’da sezon sonuna kadar da onda kalmak zorunda. TFF Sportif Kanunları kapsamında numarayı giyen oyuncu transfer edilmediği veya takımdan ayrılmadığı sürece giydiği numara başka bir oyuncuya devredilemez.

BAŞARILI DOLU BİR KARİYER

Mesut Özil 2005 yılında küçük takımlardan Alman takımı olan Schalke’ye transfer oldu. Takımın yıldız oyuncusu Lincoln’un 5 maç ceza alması Mesut Özil‘in önünü inanılmaz açtı ve yaptığı asistler, hücum performansları ile bir anda göz önüne geçti. Bu performansından sonra 2008 yılında 5 Milyon Euro karşılığında Werder Bremen’e transfer oldu. Bu takımdaki müthiş asist, gol ve hücum performansları ile birden Almanya’nın dikkatini çeken ve göz önüne transfer olan Özil asıl çıkışını tabii ki 2010 Dünya Kupası’nda yakaladı.

Alman Milli Takım mı Türk Milli Takım mı sorularına Alman Milli Takımı’nı seçerek ülkemizde eleştiri yağmuruna tutulmuş olsada Alman Milli Takımı’nı çok başarılı bir şekilde temsil etti. Tüm kupa süreci boyunca Almanya’nın ilk 11’inde hiç çıkmayan Mesut Özil takımına birçok maçta galibiyet getiren golü attı. Almanya Dünya Kupası’ndan elenene kadar müthiş bir performans ile takımını temsil eden Özil ülkemizden ve birçok ülkenin spor eleştirmenleri tarafından övgülere boğuldu.

10 NUMARA REAL MADRİD

2010 Dünya Kupası performansından sonra tam 15 Milyon Euro’ya Real Madrid’e transfer oldu. Real Madrid’de kaptan Ronaldo ile takımı yürüten ve takımı göğüsleyen bir misyon edindi. 3 sezon boyunca Real Madrid’de 10 numaralı forması ile başarıdan başarıya koşan Mesut Özil artık tüm dünyada tanınan bir oyuncu olmuştu.

Mesut Özil, Real Madrid’de geçirdiği ilk sezon 121 golle La Liga şampiyonu olan takımın maestrosuydu. Şimdi de Fenerbahçe gündeminde ve resmi açıklamaların bir an önce yapılmasını tüm taraftarlar gibi biz de bekliyoruz.