20 YILDA RONALDO: 2011-GÜNÜMÜZ

Yirmi birinci yüzyıl futbolunda adını tarihe altın harflerle yazdıran Ronaldo, 6 Şubat 2021 tarihinde 36 yaşına girdi. Yaklaşık 20 yıldır futbol ile yaşayan ünlü futbolcunun 2011’den yana elde ettiği başarılar şöyle:

2011: 2010’ların futbolunun kalbinin attığı İspanya’da gol kralı olan Ronaldo, yıllardır Barcelona’lı rakibi Messi’nin sahip olduğu tacı elinden aldı. Cristiano, La Liga’da tam 40 gole imza attı ve tamı tamına 9 kez hat – trick yaptı.

2012: İspanya’daki ilk iki yılında Barça’nın efsane futbolunun gölgesinde kalan Real Madrid ve Cristiano Ronaldo, ilk La Liga şampiyonluğunu 2012 yılında elde etti. Ronaldo bununla birlikte o yıl 27 yıl 8 ay ile ülkesini formasını 100 kez terletmiş en genç futbolcu olma unvanına da erişti.

2013: Rekorların adamı Cristiano bu kez 2013 takvim yılı içerisinde 69 kez gol atarak kendi rekorlarını geliştirmeye devam etti. Aynı yıl Ronaldo bir kez daha Ballon d’Or’un sahibi oldu.

2014: Real Madrid’in ne kadar doğru bir transfer yaptığını bir kez daha dünyaya kanıtlayan Ronaldo, takımı ile o yıl Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırarak bir kupa daha elde etti. Aynı yıl tekrar Ballon d’Or ödülünü kazanan Ronaldo, bu ödül listesinde adını en başta görmeye çoktan alışmıştı.

2015: Yıldız futbolcu, Real Madrid’in Ancelotti, Benitez ve Zidane üçlüsünün arasında gidip geldiği dönemde takımıyla birlikte Barça’nın arkasında kalmasına rağmen 57 gole imza attı ve bu dereceyle kendi kariyerinin 500 gol barajını da aşmayı başardı.

O’NUN YILI

2016: Porkekizli efsane, o yıl kariyerinin en iyi yılını geçirdi. Üst üste ikinci kez şampiyonlar ligi şampiyonluğuna erişen, bir kez daha Ballon d’Or ödülün kazanan ve FIFA tarafından ‘En İyi Erkek Futbolcu’ olarak seçilen Ronaldo bir iyilik de ülkesine yaptı ve o yıl 2016 Avrupa Şampiyona’sını kazandı.

2017: Ronaldo bu yıl da 50 golün üzerinde gol atarak 7 yıl üst üste 50 gol barajını aşan ilk futbolcu unvanını da elde etti. Tıpkı bir önceki yıl olduğu gibi Ballon d’Or ödülünü kazandı ve FIFA’nın ‘yılın en iyi erkek futbolcusu’ ödülüne layık oldu.

2018: Milli takımlarda da rekor kırmaya devam eden Ronaldo 2018 yılında üst üste 4 Avrupa Şampiyonasında ve 4 Dünya Kupası’nda gol atma başarısını gösteren tarihteki ilk futbolcu oldu. Ayrıca bu yıl Real Madrid ile 3.kez devler ligi kupasını kaldıran Ronaldo ile yeni bir macera başlamak üzereydi: JUVE!

2019: Futbol tarihinde ilk kez düzenlenen Avrupa Milletler Ligi’nde Portekiz ile finale çıkma başarısını gösteren Ronaldo, finalde Hollanda milli takımını devirerek kupayı kazanan kadronun kaptanlığını yapıyordu. O yılki başarıları bununla sınırlı kalmayıp İtalya’da da Ronaldo rüzgarını estirmeye devam etti ve ilk kez siyah beyazlı ekip ile Serie A kupasını kazandı.

21. YY’IN EN İYİSİ

2020: Felaketlerin damgasını vurduğu bu yıla bir damga da Cristiano Ronaldo vurmuştu. 2020 yılında koronavirüsle olan mücadelesinden sonra Küresel Futbol Ödülleri’nde aday gösterilen Ronaldo, artık tescilli olarak 21. YY’ın En İyi Futbolcusu olmuştu.

2021: Ronaldo’nun son büyük başarısı ise bıkmadan usanmadan attığı golleriyle futbol tarihinin en golcü futbolcusu olması oldu. Napoli’ye attığı golle kariyerinin 760. golüne ulaşan Portekizli yıldız bu golle, ‘futbol tarihinin en golcü futbolcusu’ olarak anılmaya hak kazandı