2020 Tokyo Olimpiyatları Heyecanla Başladı

2020 Tokyo Olimpiyatları, Japonya’nın Ulusal Stadı’nda yapılacak olan resmi tören ile başlıyor. 8 Ağustos tarihine kadar devam edecek olan 2020 Tokya Olimpiyatları’nda milli sporcular birçok farklı branşta performanslarını sergileyecek. Bu yıl olimpiyatlarda, 206 farklı ülkeden 11 binden fazla milli sporcu madalya kazanabilmek için mücadele edecek.

Türkiye’den ise 2020 Tokyo Olimpiyarları’na 108 milli sporcu katılım gösterecek. 58’i erkek, 50’si kadın olan bu milli sporcular, 18 farklı branşta ülkemizi temsil edecek.

Türkiye’yi temsil edecek 108 milli sporcunun 25’i atletizmde, 11’i yüzmede, 9’u güreşte, 8’i yelkende, 7’si karetede, 6’sı boks ve judoda, 5’i tekvando ve artistik cimmastikte, 4’ü atıcılıkta, 2’si bisiklet, halter ve okçulukta, 1’i ise badminton, eskrim, kürek ve modern pentatlonda rakipleri ile karşı karşıya gelecek.

Buna ek olarak Türkiye, sadece A Milli Voleybol Takımı ile takımlar kategorisinde mücadele edecek. Ayrıca olimpiyat oyunlarını izlemek isteyenler, mücadeleleri Trt Spor ve Trt Spor Yıldız ile Eurosport 1, Eurosport 2’den takip edebilecekler.

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Seyirci Durumu

2020 Tokyo Olimpiyatları (32. Yaz Olimpiyat Oyunları), tarihte ilk kez seyirsiz olarak düzenlenecek. Hatırlanacağı üzere Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle ilk önce olimpiyatlara yurt dışından seyirci kabul edilmeyeceğini duyurmuştu.

Fakat daha sonra Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), hem Japonya hükümeti hem de Tokyo Valiliği ile yaptığı görüşler neticesinde 2020 Tokyo Olimpiyatları’na Japonya’dan yani yurt içinden de seyirci alınmamasına karar verdi. Olimpiyat oyunları esnasında ise geçmiş olimpiyatlara ait olan seyirci ses efektlerinin kullanılacağını belirtmişti.

Madalyaların Dağılımı Nasıl Olacak?

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda toplamda 36 farklı branşta 339 altın madalya dağıtılacak. Bu 339 altın madalyanın en çok dağıtılacağı branş ise atletizm olacak. Atletizmde dağıtılacak olan madalyaların 24’ü erkekler arasında, 23’ü kadınlar arasında, 1’i ise karışıkta sahiplerini bulacak.

Öte yandan yine bu 339 madalyanın 166’sı erkek sporcular arasında, 155’i ise kadın sporcular arasındai 18’i ise karışık takımlarda sahiplerini bulacaklar. Atletizmden sonra ise en çok madalya 35 adet ile yüzmede verilecek.