2021’in Son Derbisinde Kazanan Çıkmadı

Süper Lig’in 17’inci haftasının kapanış maçı ve 2021’in son derbisi olan Fenerbahçe-Beşiktaş maçı 19 Aralık Pazar günü oynandı.

Fenerbahçe’nin teknik direktörü Vitor Pereira’nın tercihleriyle alakalı tartışmaların gölgesinde çıktığı maçta Beşiktaş’ın özellikle ikinci yarıdaki performansı Siyah Beyazlıların geçen sezon onları şampiyon performansını hatırlatırken, buna rağmen derbi 2-2 sona erdi ve iki takım da galip gelen Trabzonspor ile aralarındaki puan farkının daha da açılmasına engel olamadı.

Fenerbahçe’de Vitor Pereira Yolun Sonuna Geldi

Süper Lig’in 17’inci haftasında oynanan Beşiktaş maçı öncesi Fenerbahçe’de gündem zaten uzun bir süredir tartışılan teknik direktör Vitor Pereira’nın göreve devam edip etmemesiydi. Sarı Lacivertli camianın büyük bir kısmı Beşiktaş karşısında çıkılacak maçta Portekizli teknik direktörün yedek kulübesinde olmasının Fenerbahçe’ye puan kaybettireceğini iddia ederken, geriye kalan küçük kısım ise değişiklik yapılacaksa bile bunun devre arasında olması gerektiğini savunuyordu.

Fenerbahçe, sahaya Vitor Pereira’nın alışılageldik 3’lü savunma formatıyla çıkarken, dikkat çekici olan ise Vitor Pereira’nın oyuncuları görevlendirdiği pozisyonlardı. Zira, normalde sol stoper olan Attila Szalai sol bekte, normalde sol bek oyuncusu olan Filip Novak ise sol stoperde maça başladı. Beşiktaş’ın en güçlü tarafı olan sağ kanadı bu sayede durdurmayı deneyen Vitor Pereira için bu deneme zaman zaman iyi sonuçlar çıkarsa da Attila Szalai’nin Rachid Ghezzal’a olan sert müdahalelerinin Fırat Aydınus tarafından ikinci bir sarı veya direkt kırmızı kart ile değerlendirilmemiş olması Fenerbahçe için iyi haberdi.

Sarı Lacivertliler, Beşiktaş’ın iki bireysel hatasından bulduğu gollerle birlikte 2 kez öne geçmeyi başarsalar da takım arasındaki uyumsuzluk, genel anlamdaki isteksizlik ve Vitor Pereira ile ilgili tartışmaların olumsuz etkisinin Beşiktaş maçına sirayet ettiğini söylemek yanlış olmaz.

İkinci yarıda Serdar Dursun ile bulunan pozisyon dışında doğru dürüst bir gol fırsatı dahi yaratamayan Fenerbahçe, kendi sahasında oynadığı ve köşe vuruşu dahi kullanamadığı maçtan 2-2 beraberlikle ayrıldığı için kendisini şanslı saymalı. Bununla birlikte alınan kötü sonucun uzun zamandır takımın edilgen olarak başında yer alan teknik direktörü Vitor Pereira ile yolların ayrılmasına da vesile olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Beşiktaş Moralli Dönüyor

Önder Karaveli’nin geçici teknik direktör olarak sahaya çıktığı ikinci maçta Fenerbahçe’ye konuk olan Beşiktaş, maçtan çok daha iyi bir skorla ve 3 puanla dönebilirdi ancak yine de 2-2’lik sonuçla alınan 1 puanın da kağıt üstünde iyi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Zaman zaman geçtiğimiz sezonun şampiyon olan takımının performansına yaklaşan bir performans sergileyen Siyah Beyazlılar, pek çok gol fırsatı yakalasa da sahadan 2-2 beraberlikle ayrıldı ancak sonuçtan daha ziyade bireysel hataların maçın kazanılmasını engellemesi ve Batshuayi’nin son dakikada direkten dönen topu Beşiktaşlı taraftarların aklında kalacak.

Tabii, eğer bir dönem formasını giydiği Fenerbahçe karşısında sahaya çıktığı maçta inanılmaz bir performans sergileyen ve birbirinden güzel 2 gol atan Josef De Souza’nın performansını unutabilirlerse.