2022 Fifa Dünya Kupası Açılışı Hakkında Bilgilendirme Geldi

FIFA Katar ‘da gerçekleşecek olan 2022 Fifa Dünya Kupası organizasyonunun 20 Kasım 2022 Pazar günü oynanacak ev sahibi Katar ve Ekvador arasında oynanacak maç ile başlayacağını açıkladı. 21 Kasım ‘da başlaması planlanan Dünya Kupası planlanandan bir gün önce 20 Kasım ‘da başlayacak. A Grubu ‘nda yer alan Katar ile Ekvador arasındaki turnuvanın açılış maçı, Al Bayt Stadı ‘nda saat 19.00 ‘da yapılacak. Daha önce açılış maçı olması planlanan Senegal – Hollanda arasındaki karşılaşma ise 21 Kasım ‘da saat 19.00’da oynanacak.

2022 Fifa Dünya Kupası

2022 Fifa Dünya Kupası için Geri Sayım Başladı

Katar halkı ülkesinde ilk defa gerçekleşecek FIFA Dünya Kupası organizasyonu kapsamında dünyanın her yerinden maçları izlemeye gelecek futbol takipçilerini ağırlamak için çeşitli etkinlikler hazırlıyor. ‘0 Kasım 2022 ‘de oynanacak Katar – Ekvador maçı ile başlayacak olan FIFA 2022 Dünya Kupası öncesi ülke genelinde geri sayım başladı. Katar ‘ın Proje ve Miras Yüksek Komitesi Pazarlama ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Halid Ali el – Mevlevi de FIFA 2022 Dünya Kupası kapsamındaki etkinlikler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamalar komitenin internet sitesinde yayınlandı. Yayımlanan açıklamaya göre 20 Kasım ’da başlayacak olan ve 18 Aralık ’ta oynanacak maç ile sona erecek olan 2022 Dünya Kupası boyunca ev sahibi ülke Katar ‘da çok sayıda etkinlik düzenlenecek.

Etkinlikler hakkında da : Başta başkent Doha olmak üzere ülkenin pek çok noktasına kurulacak olan dev ekranlardan futbol takipçilerine maçları izleme imkanı sunulacak, Doha ’da 6 kilometre boyunca uzanan sahil şeridinde de performans sanatları ile kültürel etkinlikler düzenlenecek, yiyecek büfeleri açılacak, ayrıca kupa maçlarının oynanacağı stadyumların çevresinde 6 bini aşkın sanatçı tarafından üretilmiş olan el sanatları, müzik, moda, tasarım, sahne sanatları etkinlik ve ürünleri sergilenecek.

Lusail kentindeki programda ise sokak sanatları, araba tutkunları için etkinlikler ve ışık gösterileri olacak. El-Meha Adasında buz pateni, sirk gösterileri başta olmak üzere çeşitli oyun ve aktiviteler ile konserler düzenlenecek. Ras Bu Fontas Metro istasyonu yakınlarında Arcadia Spectacular sanat kolektifi tarafından düzenlenecek müzikal etkinlikler ve 974 Stadı yakınlarındaki etkinlikte de su sporları gerçekleştirilecek. Tüm bunların yanı sıra müzeler, Doha’daki geleneksel Vakıf Çarşısı, Katara Kültür Köyü ve Meşireb Şehir Merkezi gibi turistik noktada da çok sayıda etkinlik yapılacak.

Dünya Kupası Gruplar

A Grubu : Katar, Ekvador, Senegal, Hollanda.

B Grubu : İngiltere, İran, ABD, Galler.

C Grubu : Arjantin, Suudi Arabistan, Meksika, Polonya.

D Grubu : Fransa, Avustralya, Danimarka, Tunus

E Grubu : İspanya, Kosta Rika, Almanya, Japonya

F Grubu : Belçika, Kanada, Fas, Hırvatistan

G Grubu : Brezilya, Sırbistan, İsviçre, Kamerun

H Grubu : Portekiz, Gana, Uruguay, Güney Kore