2022 Model Galatasaray

Yönetimin değişmesiyle beraber beyaz bir sayfa açan Galatasaray, yeni kadro planlamasıyla birllikte transfer dönemini hareketli geçirdi. Takımı genç ve maliyeti düşük oyunculardan kuran Sarı kırmızılılar, 11 oyuncuyu kadrosuna katarken, 17 oyuncu ile yollarını ayırarak kadroda büyük bir değişime gitti.

Yaş Ortalaması 23.72

Transfer döneminde hareketli günler geçiren Sarı kırmızılılar, potansiyeli olan genç yetenekleri kadrosuna katarak, geleceğin kadrosunu kurmak ve Avrupa’da başarı yakalamak istiyor. Sarı kırmızılılarda, takıma dahil edilen 11 oyuncunun yaş ortalaması 23.72 olarak kayıtlara geçti. Başkan Burak Elmas, Fatih Terim ve Scout ekibinin çalışmaları sonucunda 11 yeni oyuncu ile sözleşme imzalayan Sarı kırmızılar, maaş skalasını da oldukça düşürdü.

Radamel Falcao, Ryan Babel, Sofian Feghouli gibi isimleri kadroda düşünmeyen Sarı kırmızılı ekip, bu oyuncularla sezon başında bir görüşme gerçekleştirmişti. Sadece Falcao’nun maaş yükünden kurtulan Sarı kırmızılılar, yeni gelen genç oyunculara 1 milyon Euro’nun altında maaşlar ödeyecek. Oyuncunun geçmişine değil de geleceğine yatırım yapan Sarı kırmızılı ekip, ülkelerinde geleceğin yıldız adayları olarak gösterilen futbolcuları, potansiyellerine ulaştırıp bu oyunculardan belirli gelirler de elde etmek istiyor.

23.6 Milyon Euro Ödendi

Galatasaray yaz transfer döneminde 6’sı yabancı 5’i yerli olmak üzere 11 oyuncu ile kadrosunu güçlendirdi. Aslan transferin ilk günlerinde Alpaslan Öztürk ve Aytaç Kara’yı bedelsiz olarak kadrosuna kattı. Transferin son gününe kadar Gedson için yoğun çaba harcayan yönetim, alternatif olarak beklettiği Gustavo Assunçao’yu kadrosuna katarak transferlerini tamamladı.

Geçmiş dönemlerde FFP sebebiyle kiralık oyunculara yönelen Sarı kırmızılı ekip, bu sezon FFP’nin bitmesiyle beraber çoğu oyuncuyu bonservisiyle beraber takıma kazandırdı. 6 futbolcunun bonservisini alan yönetim, 3 oyuncuyu bonservis ödemeden, 2 oyuncuyu da kiralık olarak kadrosuna kattı. Genç ve dinamik oyuncuları kadrosuna katan Sarı Kırmızılı ekip, oyuncuların bonservislerine 23.6 milyon Euro ödedi.

Takım içindeki forma rekabetinin yükselmesiyle birlikte Fatih Terim’in yüzü gülüyor. Savunmada, Marcao, Nelsson, Luyindama ve Patrick Van Aanholt gibi isimler arasında forma rekabeti olucak. Orta sahada büyük değişime giden Sarı kırmızılılarda, Morutan, Cicaldau ve Assunçao gibi isimlerin rekabetine sahne olucak. Forvet’e hem yerli hemde Milli takım performansıyla formda olan Halil’in gelmesiyle birlikte Mohamed, Diagne ve Halil arasında forma savaşı yaşanacak. 3 yerli kuralı sebebiyle özellikle yabancı oyuncular, formayı kapmak için kıyasıya mücadele verecekler.