A Milli Basketbol Takımı, B Grubu’nu Lider Bitirdi

A Milli Erkek Basketbol Takımı FIBA Olimpiyat Elemeleri’nde başarıdan başarıya koşuyor. Yer aldığı B Grubu’nun ikinci ve son maçında Çek Cumhuriyeti ile karşı karşıya kalan A Milli Erkek Basketbol Takımı’mız sahadan galibiyet bayrakları ile ayrıldı. Kanada’daki Victoria Memorial Arena’da paylaşılan kozlar, 87-70 skorunu gördü.

Milliler bu yolla yer aldıkları B Grubu’nu lider bitirerek yarı final için gün saymaya başladı. İlk maçlarında da zafer kazanarak 2’de 2 yapan Milliler, yarı finalde A Grubu’nun ikincisi ile karşı karşıya gelecek. Kanada’nın 2 maçını da kazanarak A Grubu’nun zirvesinde yer alan isim olacağı düşünülürken ikinci olarak bitirmesi beklenen Yunanistan’ın da Milliler’in karşısına çıkacağı düşünülüyor. Heyecan dolu karşılaşma Cumartesi günü gerçekleşecek.

Türkiye – Çek Cumhuriyeti Karşılaşma Detayları

Nefes kesen maçın ilk çeyreğinde Furkan Korkmaz’dan gelen 10 sayı ile Milliler rakibi Çek Cumhuriyeti’ne 17-14’lük bir üstünlük kurdu. İkinci çeyrekte 12 Dev Adam farkı arttırıp 6 sayıya kadar çıkarırken Çek Cumhuriyeti mola dönüşü bulduğu sayılarla öne geçti. Alperen Şengün’ün her iki potada sergilediği iyi performans Milliler’in devreyi 45-38 önde kapamasını sağlamış oldu.

Üçüncü çeyrekte fark ilk kez çift hanelere çıkarak heyecanı daha da arttırdı. Rakibine karşı top kayıplarını alt seviye tutan Milliler, son on dakikaya 63-54 üstünlükle girmeyi başardı. Mücadelenin son çeyreğine gelindiğinde A Milli Takım rakibine üstünlüğünü kabul ettirdi. Melih Mahmutoğlu ve Ersan İlyasova’nın sayılarıyla farkı 19’a kadar çeken 12 Dev Adam, böylelikle maçı 87-70 kazandı. Bu sonucun ardından 2’de 2 yapmış olan Türkiye, B Grubu’nu lider bitirerek yarı finale yükselmeyi başardı.

Nefes Kesen Karşılaşmanın Ter Dökenleri…

Antonio Conde, Steven Anderson ve Boris Krejic’in hakemliğini üstlendikleri maçın ter döken isimleri ise şöyleydi;

Türkiye: Doğuş Özdemiroğlu 2, Furkan Korkmaz 20, Ömer Faruk Yurtseven 5, Buğrahan Tuncer 8, Metecan Birsen, Şehmus Hazer 1, Alperen Şengün 7, Cedi Osman 11, Ersan İlyasova 12, Sertaç Şanlı 8, Melih Mahmutoğlu 13

Çek Cumhuriyeti: Satoransky 15, Samoura, Vesely 13, Peterka 5, Balvin 9, Palyza 6, Schilb 4, Bohacik 5, Auda 10, Sehnal 3, Vyoral