Abdullah Avcı ’nın Beşiktaş’tan Tazminat Alması Kesinleşti

Türk futbolunun yetiştirdiği en önemli teknik adamların başında Abdullah Avcı geliyor. Deneyimli teknik adam; uzun yıllar Başakşehir’i çalıştırdı. Hatta, 2018 – 2019 sezonunda Galatasaray ile şampiyonluk yarışı verdi.

Abdullah Avcı; oldukça başarılı geçen Başakşehir kariyerinin ardından farklı bir takımı çalıştırmaya karar verdi. 2019 – 2020 sezonunun hemen başında Beşiktaş ile anlaştı. Fakat, siyah beyazlı takımdaki macerası çok uzun sürmedi. Beşiktaş yönetimi; alınan başarısız sonuçlardan dolayı Avcı ile yollarını ayırdı. Abdullah Avcı ise sözleşmesinin haksız bir şekilde feshedildiğini iddia ederek yargıya başvurdu.

Beşiktaş Abdullah Avcı’ya Ne Kadar Tazminat Ödeyecek?

abdullah avcı

Mali sıkıntılar ile boğuşan Beşiktaş; Abdullah Avcı’nın tazminat talebiyle sarsıldı. Siyah beyazlı takım ile Avcı arasında 2019 yılının yazında üç yıllık bir sözleşme imzalandı. Ancak, söz konusu sözleşme; 25 Ocak 2020 tarihinde sonlandırıldı. Abdullah Avcı’nın bu sözleşmenin haksız bir şekilde sonlandırıldığını iddia etmesi tüm dengeleri değiştirdi. Bu konu; Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na kadar gitti.

TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu; vakayı inceleyerek Beşiktaş’ın tazminat ödemesine hükmetti. Beşiktaş’ın bu karara etmiş olduğu itiraz TFF Tahkim Kurulu tarafından reddedildi. Buna ek olarak, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 31. Hukuk Dairesi’nin verilen bu kararı uygun bulduğu ifade edildi. Siyah beyazlı takım; söz konusu karara dair temyiz itirazında bulundu. Fakat, sonuçta herhangi bir değişiklik olmadı.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi; taraflar arasındaki sözleşmeyi dava şartları ve hukuk kuralları çerçevesinde inceledi. Sonuç olarak, Beşiktaş’ın temyiz itirazı reddedildi.

Futbolseverlerin aklında Beşiktaş’ın deneyimli teknik adama ne kadar tazminat ödeyeceğine dair soru işaretleri bulunuyor. Siyah beyazlı takım; 9 Ağustos 2021 tarihinde Avcı’ya yasal faizleri ile beraber 20 milyon 12 bin 192 Türk Lirası ödeme yapıldığını açıklamıştı.

TFF Uyuşmazlık Çözüm Kurulu; Abdullah Avcı’nın yapmış olduğu başvuru üzerine Beşiktaş’ın Avcı’ya 17 milyon 340 bin TL fesih bedeli ödemesine karar vermişti. Tahkim Kurulu; bu miktarı 17 milyon 130 bin TL olarak düzeltmişti.

Siyah beyazlı takımın önümüzdeki günlerde sürece dair bir açıklama yapması bekleniyor.

Abdullah Avcı Beşiktaş’ta Nasıl Bir Performans Gösterdi?

Beşiktaş; 3 Temmuz 2019 tarihinde Abdullah Avcı ile sözleşme imzalandığını duyurdu. Herkes, Avcı’nın siyah beyazlı takımda çok başarılı olacağını düşünüyordu. Fakat, sezonun başlamasıyla beraber bu beklentilerin hepsi boşa çıktı.

Abdullah Avcı; Beşiktaş’ın başında toplam 27 maça çıktı. Bu maçların yalnızca 11’ini kazanabildi. Üç beraberlik aldı. 13 mağlubiyet ile ciddi bir hayal kırıklığı yarattı. Ligde küme düşme hattına kadar gerileyen Beşiktaş; Türkiye Kupası son 16 turunda BB Erzurumspor’a her iki maçta yenilerek kupadan da elendi.

Beşiktaş yönetimi; 2020 yılının Ocak ayında Avcı ile yolların ayrıldığını duyurdu. 10 Kasım 2020 tarihinde Trabzonspor’un başına geçen deneyimli teknik adam; bordo mavili takım ile şampiyonluk yaşadı.