ABDULLAH AVCI TRABZONSPOR İLE BİR İLKİ BAŞARDI

Geçen sezon Trabzonspor’un başına geçen Abdullah Avcı, Karadeniz ekibine seviye atlattı. Tecrübeli teknik adam, Bordo Mavili ekiple oturttuğu sistemin meyvelerini almaya başladı. Avcı’nın maç başı puan ortalaması 2.11 olarak kayıtlara geçti.

Taraftardan Sabır İstemişti

Sezona Avrupa Elemerinde oynadığı coşkulu futbolla ve Süper lige 3’te 3 yaparak müthiş bir başlangıca imza atan Abdullah Avcı ve öğrencileri, rakiplerine göz dağı vermeye devam ediyor. Geçen sezon Eddie Newton’la Lige başlayan Bordo mavililer, ilk 8 haftada sadece 6 puan toplayarak kötü bir başlangıç yapınca Newton ile yollarını ayırdı ve Abdullah Avcı ile anlaşmıştı.

Geldiği ilk günden bu yana takımın performansını yukarıya çeken tecrübeli teknik adam, bu sezon da takıma katılan yıldız oyuncularla birlikte müthiş bir başlangıç yaptı. 58 yaşındaki Teknik adam, takımın başında geçirdiği ilk günlerde sık sık demeç vererek bu takımın sabıra ve disipline ihtiyacı olduğunu vurgulamıştı.

Bordo mavili taraftardan sabır isteyen Avcı, ilk yapacağı işin takım savunmasını geliştirmek olduğunu söylemişti. Avcı yönetiminde kabuk değiştiren Bordo mavili ekip, oynadığı futbol ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazandı

Avcı, 2.11 Puan Ortalaması Elde Etti

Başarılı teknik adam, Bordo mavililerle geçen sezon 32 Süper Lig maçında 18 galibiyet, 11 beraberlik ve sadece 3 kez mağlubiyet almış, Türkiye Kupası ve Süper Kupa’yı kazanarak kısa zamanda önemli başarılara imza attı. Avcı, Bordo mavili ekibin başında %68’lik galibiyet yüzdesi ve 2.11 puan ortalaması yakaladı. Bu sayılar ile Süper Lig tarihinde Trabzonspor’un başında en yüksek galibiyet yüzdesi oranını yakalamayı başaran teknik adam oldu.

Karadeniz ekibiyle toplam 35 maça çıkan başarılı teknik adam, 21 galibiyet 11 beraberlik ve 3 mağlubiyet aldı. Geldiği günden bu yana takım savunmasının önemini sıkça vurgulayan Avcı, Bordo mavililerin başında olduğu maçlarda, takımı 48 gol atıp 24 gol yedi. 2.11 puan ortalaması tutturan başarılı teknik adam, kariyerinin en yüksek puan ortalamasını tutturmuş oldu.

17 yıl sonra Süper lig’e 3’te 3 yaparak başlayan Bordo mavili ekip, bu sezon şampiyonluğa oldukça inanmış gözüküyor. Avcı’nın öğrencileri, bu sezon Ligde 9 puan topladı ve +6 averajla zirvede yer alıyor. Başarılı teknik adam, takımının başında 2021’de çıktığı 19 deplasman maçında 10 galibiyet, 9 beraberlik alarak yenilgi yüzü görmedi.