Abdullah Avcı’nın Oyun Sistemi

Geçen sezonun ilk 7 haftasından sonra Trabzonspor’da teknik direktör görevine gelen Abdullah Avcı, zaman içerisinde takımını ligin alt sıralarından üst sıralarına taşımış ve sezonu 4. olarak tamamlamayı başarmıştı. Bordo mavililerden önce kariyerinin en başarılı dönemini Medipol Başakşehir takımında yaşayan tecrübeli teknik adam, 3 sezon görev yaptığı turuncu lacivertli ekipte bi oyun yapısı oturtmayı başarmıştı. Hatırlanacağı üzere Abdullah Avcı ile birlikte Medipol Başakşehir, oyunu iki yönlü olarak oynayabiliyordu.

Başka bir deyiş ile turuncu lacivertli takım halinde hücumda ve savunmada farklı set oyunlarını sahaya yansıtıyordu. Buna ek olarak geçiş oyunları da deneyen Medipol Başakşehir, iki farklı oyun türü ile skoru değiştirmeye çalışıyordu. Teknik direktör Abdullah Avcı, bordo mavili takımın başına geçtikten sonra hem daha önceden uyguladığı set oyununu hem de geçiş oyununu Trabzonspor’da da uygulamaya başladı.

Trabzonspor’un Sezon Değerlendirmesi

Trabzonspor’da daha önceden başka takımda başarılı bie şekilde uyguladığı set ve geçiş oyununu burada da uygulayan teknik direktör Abdullah Avcı, hücumda ve savunmada takımını set oyununa göre sahaya yerleştirdi. Buna ek olarak özellikle top kapma anlarında bir anda hızlı hücuma çıkan bordo mavililer, buna rağmen tecrübeli teknik adamın istediği seviyede değildi.

Geçen sezon ara transfer döneminde Trabzonspor’a gelen Berat Özdemir, özellikle savunmadan topla çıkışlarda; yine geçen sezon Ocak ayı transfer döneminde takıma katılan Anastasias Bakasetas ise hücumda çeşitlilik yaratmak adından teknik direktör Abdullah Avcı’nın ’istemine katkı sağlıyorlardı. Fakat Lewis Baker gibi Djaniny gibi isimlerden tamamlayıcı bir etki alınamıyordu.

Yeni Transferlerin Sisteme Etkisi

Yaz transfer sezonunda Trabzonspor’a katılan Marek Hamsik ve Gervinho gibi futbolcular ile Fode Koita ve Andreas Cornelius takviyeleri teknik direktör Abdullah Avcı’nın kafasındaki sistem için adeta nokta atışı transferler oldular. Hem savunmadaki hem de hücumdaki set oyunlarına bu yeni transferlerin katkısı oldukça fazla olacak. Orta alanda yıldız oyuncu Marek Hamsik ve Anastasias Bakasetas’ın yaratıcılığı ile hücumda Andreas Cornelius ve Fode Koita’nın bitirilicikleri oldukça önemli olacak. Ayrıca Gervinho’nun da bu isimler arasında kuracağı bağlantı özellikle hızlı hücumlar için takıma katkı sağlayacak.