ALİ KOÇ YENİDEN FENERBAHÇE’NİN BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU

  Ali Koç sarı lacivertli Fenerbahçe’de tekrar aday olacağını açıkladı. Fenerbahçe’de başkan olan Al, Koç bir kez daha aday olarak süreci yönetmeye bir kez daha gönüllü ve istekli olduğunu dile getirdi.  Şu an başka olan Ali Koç 5-6 Haziran’da yapılması planlanılan ve salgından dolayı tekrar erteleme olmazsa 5 ve 6 Haziran 2021’de seçimlerin olacağı günlerde çoğunluk sağlanırsa başka olarak tekrar Fenerbahçe’de kalacak.

Eğer 5-6 Haziran 2021 tarihinde yapılacak olan seçimlerde çoğunluk sağlanamaması halinde de bu sefer ikinci seçimler 12-13 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

Daha önce katıldığı bir TV programında yeniden aday olmak için kararını vermediğini söylemesi üzerine kendisi hakkında “aday olmayacak” haberleri yapılmıştı. Bunların aksine kendisinin de en çok eleştiri aldığı konulardan olan geç karar alma özelliğini tekrarlamadan bu süreci tamamladı.

  GEÇMİŞTEKİ HATALAR TEKARARLANACAK MI?

Ali Koç “geçmişte yaptığımız hatalardan ders aldık” derken özellikle futbol şubesinde üç yılı sıfır kupayla kapatmanın ardından bazı şeylerin farkına vardığını, süreçleri daha net ve Türkiye’deki futbol iklimine uygun şekilde yürüteceğinin sinyalini verdi. Geçmişte yapılan hatalara ve şu an yapılması gerekenlere bakalım kısaca;

1-GÜÇLÜ YÖNETİM KURULU

Ali Koç yönetim kurulundan beklediği verimi alamadı. Aziz Yıldırım dönemindeki etkili isimler listesinde yoktu. Semih Özsoy, Metin Şen gibi önemli isimler istifa etti, Alper Pirşen, Burhan Karaçam gibi isimler de beklenenleri karşılayamadı. Alper Pirşen’in kendisine Max Kruse davası hakkında “hayatının kumarını oynadı” sözleri söyletmesi ve ardından davanın kaybedilmesi büyük bir fiyasko oldu. Seçim listesini daha belirlememesine rağmen Mehmet Ali Aydınlar, Ömer Temelli ve Hamdi Akın gibi isimlerle görüşmesinin önemli ve doğru olduğunu düşünüyorum.

2-GEÇ KARAR ALMASI

  Ali Koç’un geç karar alışı geçmiş dönemde kulübe büyük zarar verdi. İlk olarak Cocu ile Fenerbahçe’nin dokusunun tutmayacağı Dinamo Zagreb ve Rize maçlarında fazlasıyla belli olmuştu. Sonrasında Ersun Yanal konuşulurken” siz benim hayal ettiğim Fenerbahçe’yi hala anlayamamışsınız” demesinden sonra taraftar baskısıyla Cocu’nun yardımcısı Koeman’la devam ederken Ersun Yanal takımın başına getirildi.19/2020 sezonunda özellikle Alanya ve Ankaragücü maçlarından sonra takım son derece kötü giderken Ersun Yanal’I gönderme kararı alamadı ve ardından ikisi ezeli rakiplerinden olması üzerine üç maç arka arkaya yaşanan kötü gidişi durduramadı.

Ersun Yanal’dan sonra pandemi dolayısıyla uzun bir süre teknik direktör arama imkânı olmasına rağmen Avrupa hedefi geri plana atılarak takım Tahir Karapınar-Emre Belözoğluna emanet edildi. 20/2021 sezonuna da Süper Lig’de 100 maç tecrübesi olmayan Erol Bulut’ta karar kılındı takım sezon başından itibaren vasat bir oyun oynamasına rağmen gönderilmesi anca şampiyonluktan kopulduktan sonra geldi. Bence başkanlığının şu an en önemli meselesi şu an teknik direktörlük seçimi. Gelin olası adaylara göz atalım;

JOACHIM LÖW

 2006’dan itibaren Almanya milli takımıyla başarıdan başarıya koşan ve artık yönetiminin de en az riskli aday olarak değerlendiriliyor. Türkiye’yi yakından tanıması,daha önce Fenerbahçe’yi çalıştırmış olması başarı ihtimallerini  arttırıyor.

EMRE BELÖZOĞLU

 Eğer kariyerli bir teknik direktör gelmeyecekse bence en mantıklı karar Emre Belözoğlu fakat tecrübesiz oluşu, yedek kulübesindeki liyakatsız kişiler dolayısıyla çok eleştiriliyor. Volkan Demirel’in antrenörlük stajını Fenerbahçe’de yapması, Aurelio’nun Çorumspor’da başarısız olmasının ardından kulübeye dönüşü, Selçuk Şahin’in de ilk tecrübesinin Fenerbahçe olması bence doğal eleştiriler.