Alperen Şengün Artık NBA’de

Türkiye’deki basketbolseverlere güzel bir haber Alperen Şengün’den geldi. Başarılı oyuncu önümüzdeki sene NBA’de oynayacak. Draft sınıfından en iyi uluslararası oyuncu sayılan Şengün, ülkemizden çıkan genç bir yetenek.

Alperen Şengün Kimdir?

18 yaşındaki draft sınıfı oyuncusu Alperen Şengün, bu sezon Basketbol Süper Lig’in en değerli oyuncusu seçildi. Birçok kişi tarafından saf bir yeteneği olduğundan bahsedilen genç basketbolcu normal sezonu 19.2 sayı, 9.3 ribaund ve 2.5 asist ortalamayla bitirerek en başarılı ortalamaları (19 sayı, 9 ribaund ve 2 asist) geride bırakarak büyük bir başarıya imza attı.

Yaş grubundaki oyunculara göre sahada yeterince şans bulabilmesi Alperen’in başarısını tam olarak yansıtabilmesini sağladı. Milli basketbolcunun sırtı dönük oyunlarda sergilediği performans herkesin gözünü dolduruyor. Oyunlarda çember çevresinde olağanüstü performans sergileyen Alperen, maçlarda adeta karşı konulamaz bir hücum askerine dönüşüyor. 

Başarılı basketbolcu ise bu durum hakkında topun çembere girdiğinde sekeceği yeri çok iyi takip ettiğini bu yüzden de topun nereye düşeceğini hissettiğini aktardı. Bu durumla ilgili pek çok uzman genç basketbolcunun ribaund sezgisi olduğunu düşünüyor. Başarılı basketbolcu, çembere yakın yüzü dönük topları bitirmede büyük bir yeteneğe sahipken her iki eliyle de pozisyon kullanabilme becerisi onu diğerlerinin arasında öne çıkarıyor.

Alperen Şengün ve diğer milli sporcularımızla ilgili haberlere sporkanallari.net üzerinden ulaşabilirsiniz.

Alperen’in Başarıları

Genç ve başarılı bir oyuncu olarak göz dolduran Alperen, yaşına rağmen %63’lük saha içi isabet oranı herkesten büyük beğeni topluyor. Basketbol yorumcuları, genç yetenek olgunlaştıkça her topu en doğru kararla potaya göndereceğini düşünüyor. Zamanla oturan oyuncu kimliği ile de NBA’de büyük başarılara imza atması öngörülüyor.

Basketbol oyunlarında parmak hassasiyeti kaliteli bir pasörlük için olmazsa olmaz bir özellik. Alperen bu konuda yıl içinde başarı gösterse de yıl içinde sürekli hale getirememişti. Sezon sonu geldiğinde ise bu konuda büyük bir mesafe kat etti.

Sezonun 21. haftasında Lokman Hekim Fethiye Belediyespor ile bir mücadele gerçekleşti. Alperen bu karşılaşmada 5 asist sınırını görmesinin yanı sıra kalan kısıtlı vakitte bunu 5 kez tekrarladı. Böylece kabiliyetlerini geliştirme konusundaki başarısını gözler önüne serdi.