Alperen Şengün NBA’ye Gidiyor

Beşiktaş Icrypex’in yıldız oyuncusu Alperen Şengün, birçok istatistikte Avrupa’da zirveye oynuyor. Milli basketbolcu, Avrupa liglerinden NBS draftlarına katılma adayı olarak gösterilen rakiplerine adeta meydan okuyor ve harika bir performans sergiliyor.

Listedeki Tek 2002 Doğumlu

Beşiktaş Icrypex forması altında, bu sezon gösterdiği yüksek performansı ile Türk basketbolunun en heyecan verici ve takip edilesi oyuncularından biri oldu. Performansı ile sadece ING Basketbol Süper Ligi’nin değil, Avrupa’nın da en tepesine yerleşmeye aday oldu.

Alperen Şengün’ün diğer tüm yıldızlardan farklı olmasını sağlayan ise yaşı. Beşiktaş Icrypex’in pivotu, tüm tablolarda kendisine üst sıralar yer bulurken aynı zamanda en genç isim olması ile dikkat çekiyor. 2002 doğumlu olan basketbolcu 1999 ve 2000 doğumlu draft adayları ile kıyaslanıyor. Aynı zamanda zirve mücadelesindeki tek 2002’li basketbolcu Alperen Şengün.

Zirveyi Zorluyor

Sezonun geride kalan kısmında 19,4 sayı, 10,3 ribaunt, 2 asist ve 1.9 blok ortalamaları ile oynayan genç yıldız, Avrupa liglerinde ve NBA draftlarına katılmayı planlayan adaylara meydan okuyor.

RealGM platformunun ocak ayının başı itibari il hazırladığı verilere bakılırsa Alperen, KK Mega Bemax forması giyen Filip Petrusev ve Reale Mutua Torino’da oynayan Ousmane Diop’un hemen arkasında bulunuyor. 3. Oyuncu konumunda bulunan Şengün’ü kendi ligimizde ise milli basketbolcu ve aynı zamanda Şengün’ün takım arkadaşı Şehmus Hazer takip ediyor.

RealGM platformsunda aynı tarihte yapılan başka bir çalışmaya göre Alperen Şengün, ribunt sıralamsında da birçok genç yeteneğin önünde yer alıyor. Sıralamada ikinci olan Şengün’ün önünde Espoirs Monaco’nun pivotu Kevin Keliki yer alıyor.

Blokları ile de ligde dikkat çeken Alperen Şengün son olarak Galatasaray derbisinde yaptığı 7 blokla dikkatleri üzerine çekmişti. Bu kategorideki en iddialı isimlerden biri haline geldi. Ocak ayı verilerine göre Avrupa’nın en genç yetenekleri sıralamasında 6. Sırada yer alıyor.

Aynı verilere göre efektiflik puanı sıralamasında da yer alan Alperen Şengün, sıralamada Ousmane Diop’un ardından 2. sırada gösteriliyor. ING Basketbol Süper Ligi’nde tüm yaş oyuncular arasında ise ilk sırada yer alıyor. Listede ikinci sırada ise Empera Halı Gaziantep Basketbol’dan Mouhammadou Jaiteh yer alıyor.