Altay Bayındır Formsuz Başladı

Geçtiğimiz sezon iyi bir oyun performansı göstermeyen Fenerbahçe’nin zirve yarışında kalabilmesinde en önemli rol oynayan oyunculardan birisi kesinlikle Altay Bayındır olmuştu. Maçlarda yaptığı kritik kurtarışlarla takımına puan veya puanlar kazandıran Altay Bayındır, bu sezona ise geçtiğimiz sezonki seviyeden uzak bir görüntüyle başladı.

İlk 9 haftanın en zor iki maçında yaptığı hatalarla 5 puanın kaybedilmesine sebebiyet veren Altay Bayındır’ın bu formu Sarı Lacivertli camiayı endişelendiriyor.

Altay’ın Bireysel Hataları Arttı

Türkiye’nin Uğurcan Çakır ile birlikte en iyi iki kalecisinden biri olarak gösterilen Altay Bayındır, geçtiğimiz sezonki performansını arıyor. EURO2020’de Türkiye Milli Takımı’nın gösterdiği kötü performansta neden kalede olmadığı sorgulanan Altay Bayındır, Dünya Kupası Elemeleri maçlarında gösterdiği kötü performans nedeniyle iyice baskı altına girmiş gibi görünüyor.

Bu baskıyı halen daha atlatamadığını hissettiren ve kırılgan bir görüntü sergileyen Altay Bayındır ilk olarak Sivasspor maçında Pedro Henrique’yi çalımlamak isterken topu kaybetmesi nedeniyle penaltıya sebebiyet vermiş ve penaltıdan gelen golle Sivasspor 1-1 beraberliği yakalamıştı.

Maçın bu skorla bitmesi nedeniyle kaybedilen 2 puanda direkt sorumlu olan Altay Bayındır, sezonun bu kısmına kadar oynanan en kritik maçı olan Trabzonspor maçında oldukça kötü bir performans sergiledi. Bakasetas’ın serbest vuruştan bulduğu golle barajı doğru kuramayan ve Bright-Osayi Samuel’in barajın arkasında yere yatarak önlem almasına rağmen yerden gelen şutu tutamayan ve içeri çelerek gole sebebiyet veren Altay, Bakasetas’ın kendisi ve takımının ikinci golünü attığı penaltıda ise yerinden dahi kıpırdayamadı.

Penaltı kullanılmadan önce Attila Szalai’nin yanına gelerek kulağına birtakım şeyler fısıldadığı Altay’ı Szalai’nin yanılttığı söylense de Bakasetas’ın penaltısı da gayet şık bir penaltıydı.

Berke Özer Kaleye Geçer Mi?

Fenerbahçe’nin 2018/2019 senesinde Altınordu’dan 2.5 milyon Euro bonservis bedeliyle transfer ettiği Berke Özer geldiği sezondan bu yana düzenli bir şekilde süre alamadı. Fenerbahçe’de üçüncü sezonunu tamamlamasına rağmen sadece 1 maçta forma giyebilen Berke Özer, iki sezon da Belçika temsilcisi Westerloo’ya kiralanmıştı.

Bununla birlikte Altay’ın formsuzluk yaşadığı bir dönemde Berke’nin de istenilen gelişimi gösterememesi Fenerbahçe adına oldukça olumsuz bir haber olarak nitelendirilebilir. Altay’ın yaşadığı zihinsel gerileme ve altında kaldığı baskının performansını bu kadar olumsuz etkilediği bir ortamda Berke’nin bu fırsatı değerlendirebilmesi, Altay’ın olası bir transferle gidişinde Fenerbahçe’nin yüreğine su serpebilir.

Bu noktada Altay’ın performansının düşmesinde kaleci antrenörünün değişmiş olması da etkili olmuş olabilir. Bilindiği üzere, Fenerbahçe’de bu sezon hem oyuncu hem de teknik ekipte değişimlere gidilmiş ve mevcut kaleci antrenörünün yerine teknik direktör Vitor Pereira’nın ekibiyle birlikte getirdiği kaleci antrenörü getirilmişti.

Bu gibi değişikliklerin kalecilerin performansını değiştirdiği bilinirken Altay’ın performansının gerilemesinin sebeplerinin iyice tahlil edilerek çözülmesi sezonun Fenerbahçe ve Altay adına geleceğini değiştirebilir.