Altay, Sivasspor’a 1 Puan Kazandırdı

Fenerbahçe, evinde Ligin zorlu takımlarından Sivasspor ile yenişemedi. Vitor Pereira’nın ilginç kadro tercihi çoğu futbolseveri şaşırttı. Altay’ın yaptığı kritik hata maça damgasını vurdu.  Sivasspor ise bu zorlu deplasmandan aldığı 1 puanın sevincini yaşıyor.

Fenerbahçe Pozisyon Üretemedi

Takıma yeni katılan transferlerin ilk 11’de başladığı Fenerbahçe’de, geçen haftalarda görülen hücum zenginliği bu maçta görülmedi. Maça tempolu başlayan Sarı lacivertliler, taraftarın desteğini arkasına alarak Sivas kalesine dikine hızlı hücumlarla tehlikeli yaratmaya çalıştı. Hızlı atağa çıkıp bir an önce rakip kaleye ulaşmakla, hızlı pas yapmaya çalışan ama yaparken panik ve bilinçsiz oynamanın arasında farklar vardır. Fenerbahçe’de bunu yaptı.

İlk yarıdaki tempolu başlangıcın sebebi buydu. Pereira’nın geçtiğimiz haftalarda bize izlettiği futbol hızlı düşünen ve atağa çabuk çıkan bir takım görüntüsüydü. İlk 11’de yeni transferlerin olması belki de Fenerbahçe için iyi olmadı. Takıma katılan yeni oyuncuların bu sisteme ayak uydurması biraz zaman alıcak gibi görünüyor. Takım, istekli bir görüntü ortaya koysada pozisyon anlamında zayıf bir maç çıkardı. Maç genelinde  rakip ceza sahasında 25 kez topla buluşan sarı lacivertlilerin, pozisyon üretmekte zorlandığını kanıtlıyor. Maç her iki takım içinde akan oyundan pozisyonlara dönüştüğü dakikalarda, Fenerbahçe golü buldu fakat Altay’ın hatası Sivasspor’a 1 puanı kazandırdı.

İlk yarının sonlarında Altay, Pedro Henrique’ye çalım atmaya çalışırken kaptırdığı top sonucunda penaltı yaptırması, yükselen performansına zıt bir hareket oldu. Maçtan sonra taraftarlar tarafından oldukça sert tepkiler aldı. Böyle maçlarda bazen yapılan basit hatalar takımın modunu düşürebilir. Altay’ın hatası buna sebep oldu ki ikinci yarıda bunu gördük. Luiz Gustavo kaptığı toplarla ve kritik müdaheleleriyle takımın en iyisiydi. Bu performansıyla maçta en çok sahipsiz top kazanan oyuncu Brezilyalı orta saha oldu.

Yatabare Kayboldu

Lige iyi başlayamayan Sivasspor oyun ve skor olarak geç açıldı. Fenerbahçe’nin şu ana kadar karşılaştığı takımlar arasında en çok zorlayan dişe diş mücadele eden takım Sivasspordu. Savunmada Goutas başarılı müdahaleleri ve fizik kuvvetiyle Sivasspor’un en iyi oyuncusuydu. Rıza Çalımbay, Fenerbahçe’nin kanatlardaki eksikliği fırsata çevirmek istedi.