Anadolu Efes Nefes Aldı

Geçtiğimiz sezon THY Avrupa Ligi’nde şampiyon olarak çok önemli bir başarıya ulaşan, 3 sezondur oynadığı oyun ve oturttuğu seviyeyle birlikte Avrupa basketbolunun en önemli ekiplerinden  biri haline gelen Anadolu Efes, bu sezona istediği başlangıcı yapamadı.

THY Avrupa Ligi’nin ilk çift maç haftasında Olympiakos karşısında parkede varlık gösteremeyen Anadolu Efes’te oturan kadro ve oynanan oyun nedeniyle beklentilerin yüksekliği özellikle Olympiakos maçında alınan mağlubiyetle birlikte sert eleştirilere dönmüştü.

Böylesi bir atmosferde Zalgiris Kaunas’ı ağırlayan temsilcimiz, maçı 94-60 kazanarak derin bir nefes almış oldu.

Efes’in Galibiyet Sevinci

Geçtiğimiz sezon Avrupa’da ve Türkiye Basketbol Ligi’nde fırtına gibi esmesine rağmen bu sezona kötü bir başlangıç yapan Anadolu Efes, bu sezon THY Avrupa Ligi’ndeki 2’inci galibiyetini Zalgiris Kaunas karşısında almayı başardı.

İlk çeyreğine kötü başladığı maçta iyi bir performans göstererek oyuna ortak olan Anadolu Efes, ilk çeyreği 24-17 önde tamamladı. İkinci çeyreğe de iyi bir başlangıç yapan, alan savunmasında oldukça iyi bir performans gösteren Anadolu Efes, ikinci çeyreğin yarısında 14 sayı farkı bulmayı başarmıştı.

Farkı bir ara 16 sayıya kadar çekmeyi başaran temsilcimiz soyunma odasına giderken tabela 44-29 üstünlüğü gösteriyordu.

İlk yarıdaki iyi performansı ikinci yarıda da göstermeyi başaran Anadolu Efes, tüm oyuncularının skora katkı yapmasıyla birlikte Zalgiris Kaunas karşısında daha rahat hücumlar yapmaya başladı ve üçüncü çeyreğin sonuna gelinirken farkı 27 sayıya kadar çıkarmayı dahi başardı.

Son çeyrekte de etkili performansını sergilemeye devam eden Ergin Ataman’ın öğrencileri 94-60 gibi iyi bir skorla ikinci galibiyetini perçinlemiş oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98’inci yıl dönümünde taraftarlarına güzel bir armağan sunan Anadolu Efes, 5 Kasım tarihinde Zenit ile karşılaşacak.

Galibiyet Güzel Ancak Yeterli Olmamalı

Bununla birlikte Anadolu Efes’in Zalgiris Kaunas karşısında aldığı farklı skor ölçüt olmamalı. Anadolu Efes ile aralarında ciddi bir kalite farkının bulunduğu ortada olan Zalgiris Kaunas karşısında gösterilen performanstan çıkarılacak notlar tabii ki Anadolu Efes için değerli olacaktır.

Sakatlıkları ve kadrosunun yaş ortalaması nedeniyle sezon başından beri istenen seviyelere erişemeyen Anadolu Efes, dün belki de ilk kez bir şampiyonun oynaması beklenen oyunu oynamayı başarırken, Zalgiris Kaunas’ın da böylesi sıkıntılı bir atmosferde Anadolu Efes’in karşılaşmak isteyeceği birkaç takımdan biri olduğunu hatırlamak gerekiyor.

Oldukça iyi bir hücum performansı gösteren temsilcimiz, hücumda gösterdiği kalite sayesinde savunmada da rahatladı. Maç boyunca Zalgiris Kaunas ataklarında eksik kalmayan Anadolu Efes, rakibini dış şut atmaya zorlarken bu durum Anadolu Efes’in ivmeyi daha da arttırmasına yardımcı oldu.

Zaten çok kaliteli isimlerden kurulu bir kadroya sahip olan Anadolu Efes’te gösterilen performans takımın moralinin yükselmesi adına oldukça değerli olacakken takımın bazı sorunlarının çözülmesi sezonun geleceğine yansıyacak.