Anadolu Efes’te Kötü Gidiş Sürüyor

Turkish Airlines’ın son şampiyonu Anadolu Efes, 2021-22 sezonuna kötü bir başlangıç yaptı. Turkish Airlines Euroleague’de oynadığı ilk 4 maçta mağlubiyet alan Anadolu Efes, beşinci maçında Unics Kazan’ı 71-68 mağlup etmesine rağmen zorlanmıştı. Anadolu Efes, ING Basketbol Süper Ligi’nde oynadığı son 2 maçtan da sahadan mağlubiyetle ayrıldı.

Fenerbahçe’ye 90-68 mağlup olan Anadolu Efes, son maçında ise Galatasray’a 92-85 mağlup oldu. İşte Anadolu Efes’teki kötü gidişin sebepleri:

Sertaç Şanlı’nın Eksikliği

Anadolu Efes, 2021-22 sezonunun başında Turkish Airlines’in en iyi görev adamlarından biri olarak gösterilen milli basketbolcumuz Sertaç Şanlı’yı Barcelona’ya kaptırmıştı. Sertaç Şanlı’nın boşluğunu Filip Petrusev ile doldurmak isteyen Anadolu Efes, bu isteği gerçekleştiremedi.

Filip Petrusev, hücum anlamında iyi bir oyuncu olsa da henüz takım içindeki rolüne alışamadı. Filip Petrusev, Sertaç Şanlı’nın 2020-21 sezonunda takım oyunu içinde gösterdiği performansın çok uzağında kaldı.

Petrusev’in yaşadığı adaptasyon sorunu, Anadolu Efes’in kötü gidişinin önemli bir sebeplerinden biri oldu. Başantrenör Ergin Ataman, Petrusev’in adaptasyon sorununu aşmasından sonra daha iyi bir takım olacaklarına inanıyor.

Bryant Dunston da Düştü

Anadolu Efes’te kötü gidişimn sebeplerinden biri ise 2014 ve 2015 yıllarında iki kez Euroleague’in en iyi savınmacısı olan Bryant Dunston’ın yaşadığı performans düşüklüğü oldu. 35 yaşındaki Birleşik Amerikalı pivot, ilerleyen yaşının da etki etmesiyle eski performasnlasına uzak kaldı.

Özellikle de 20 dakikanın üzerinde süre aldığı maçlarda yaşadığı performans düşüklüğü daha ciddi bir hal alan Dunston, takımda en güçlü savunmaya sahip pivot oyuncusu, Anadolu Efes’in bir diğer pivotu olan Tibor Pleiss’ın da savunma konusunda Dunston’a destek olamadığı görülüyor.

Performansı düşük olan Bryant Dunston, bir sakatlık yaşaması halinde Efes’i zor durumda bıkrakabilir. Başantrenör Ergin Ataman da Dunston’ın performansındaki düşüşü fark ettikten sonra savunma konusunda takıma katkı yapabilecek bir pivotun transfer edilmesini istedi.

Micic ve Larkin de Formsuz

2020-21 sezonunun finalinde ortak bir şekilde finalin en önemli oyuncusu seçilen Vasilije Micic ve Shane Larkin, 2021-22 sezonuna istediği gibi başlayamayan oyuncuların arasına girdi. Toplamda 31 top kaybıyla oynayan bu ikili, dış atışlarda da 2021-22 sezonunun gerisinde kaldı.

Ergin Ataman, bu ili oyuncunun performansını yükseltmek içim çalışmalara başladı.

Kısa Savunmasındaki Sorunlar

Savunma ve savunma istatistikleri Avrupa’da oynanan modern basketbolda oyunun anahtarlaından biri oldu. Anadolu Efes’in yeni transferi  Elijah Bryant, savunmada gösterdiği peformansla beğeni topladı.

Elijah Bryant’ın takıma katılamsından beri savunma konusunda ciddi bir mesafe kat eden Anadolu Efes’te başantrenör Ergin Ataman, takımın savunmadaki sertleştiğini geliştirmeyi başardı. Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman, Elijah Bryant’ın performansından çok memnun kaldı ve Simon ile yolları ayırmaya karar verdi. Lacivert beyazlıların başantrentöü Abdullah Avcı, oyuncualrını çok zorlayarak savunma sistemini orturtmaya çalışıyor.