Andrea Pirlo Fatih Karagümrük’te

Gelecek sezona hangi takımın nasıl gireceğine dair heyecan duyulan transfer dönemi daha başlamadı ancak daha şimdiden tüm sene konuşulacak bombayı Fatih Karagümrük patlattı. Volkan Demirel ile başarılı bir grafik çizmesine rağmen hedef uyuşmazlığı nedeniyle yol ayrılığına giden İstanbul temsilcisi, yeni Teknik Direktör arayışlarına uzun bir süredir devam ediyordu. Bununla birlikte her ne kadar Başkan Süleyman Hurma yalanlar gibi yapsa da basına da yansıyan anlaşma resmiyete döküldü ve İtalyan futbolunun efsanesi Andrea Pirlo, Fatih Karagümrük’ün yeni Teknik Direktörü oldu.

Efsane Türkiye’ye Ayak Bastı

Uzun bir süreden bu yana yeni sezona hangi teknik direktörle başlayacağı merak edilen Süper Lig’in renkli temsilcisi Fatih Karagümrük, lige renk katmaya devam edecek gibi görünüyor.

Zira İstanbul temsilcisi önce Francesco Farioli sonra da Volkan Demirel gibi iki yeni teknik direktörle farklı tarzları gördükten sonra bu sefer onlar kadar acemi olmayan ancak tek bir kulüp çalıştıran bir ismi göreve getirdiğini açıkladı.

O isimse İtalyan futbolunun en büyük simgelerinden biri olan ve ilk Teknik Direktör görevini de İtalyan devi Juventus’ta yaşayan Andrea Pirlo oldu. İtalyan Teknik Direktör bir süredir basına yansıyan haberlerde İstanbul temsilcisi ile birlikte anılıyordu.

Ancak Başkan Süleyman Hurma bir TV kanalında Juventus’tan ayrılan bir çalıştırıcının buraya gelmesinin kolay olmadığını belirtmişti. Bu durum söylentilerin yalanlanması anlamına geliyor olsa da işler tam da beklenildiği gibi gitti ve Andrea Pirlo’nun Fatih Karagümrük’ün yeni hocası olarak görev yapacağı açıklandı.

Geçmiş Kariyeri

İtalyan futbolunun en büyük simgelerinden biri olan Andrea Pirlo, oyunculuk döneminde İtalyan devlerinin 3’ünde de forma giydi.

Brescia altyapısından yetişen Pirlo, buradan ilk olarak Inter’e transfer oldu. Sonrasında yine Brescia veya Reggina gibi kulüplere kiralık olarak gönderilen Pirlo, 2001/2002 sezonunun başında Milano’nun diğer yakasına geçti ve 17 milyon Euro gibi bir bedel karşılığında Milan’a transfer oldu.

Milan’da geçen 10 sene sonrasında bir diğer İtalyan devi Juventus’un yolunu tutan İtalyan efsane, burada geçen 3 yıldan sonra Amerika Birleşik Devletleri takımlarından New York City’ye transfer oldu.

2 sezon da burada top koşturan İtalyan efsane futbolculuğu bıraktıktan sonra Juventus’un 23 Yaş Altı takımının teknik direktörlüğüne getirildi. Burada geçen kısa süreden sonra direkt olarak Juventus A Takımına çıkartılan Pirlo, Siyah Beyazlı ekipte sadece 1 sezon görev yapabildi.

Bu görev süresi esnasında 52 maça teknik direktör olarak çıkan 43 yaşındaki futbol adamı bu maçlarda 34 galibiyet, 10 beraberlik ve 8 mağlubiyet aldı ancak performansı beğenilmedi.

İtalyan Teknik Direktör, Fatih Karagümrük’te 1 sene görev yapacağı şekilde sözleşme imzaladı. Bununla birlikte kulüp İkinci Başkanı Serkan Hurma mutluluk sürdükçe birlikteliğin de devam edeceğini dile getirdi.