Anthony Martial’a Karşı Irkçı Söylemler

Manchester United’ın yıldızı Anthony Martial, West Bromwich maçından hemen sonra çevrimiçi bir şekilde ırkçı söylemlere maruz kaldı. İnstagram’ın sahibi Facebook’un kötüye kullanım içerek hesaplara saha ağır cezalar vereceğini söylemesi sonrasında 25 yaşındaki yıldızın İnstagram gönderilinin altında ırkçı yorumlar yapıldı.

Özellikle son dönemlerde siyahi sporculara karşı yapılan ırkçı söylemler artış gösterdi ve hem online platformlar hem de yüz yüze yapılan ırkçı söylemlerin sonun gelmesi gerektiğine dikkat çekmek isteyen futbolcular sosyal medya şirketlerine toplu bir mektup gönderdi.

Oyuncunun paylaşımlarının altına çeşitli hareketler ve maymun emojileri içeren instagram mesajları gönderildi. Bu sezon Premier Lig’de sadece 4 gol atan Martial, çevrimiçi olarak ırkçı tacize uğrayan son futbolcu oldu.

Futbolcuların Irkçı Söylemelere Karşı Mektubu

Bu sezon, takım arkadaşları Axel Tuanzebe, Marcus Rashford ve çok sayıda diğer siyahi futbolcu ile birlikte Man United yıldızının ilk kez kötü sözlere maruz kalışı değil. Futbolun liderleri, sosyal medya şirketlerine, son olayların ardından suiistimali ortadan kaldırmak için daha fazlasını yapmaya çağıran açık bir mektup gönderdiler. O zamandan beri Instagram, istismarı önlemek için daha sert cezalar uygulayacağı konusunda ısrar etti.

Gabby Agbonlahor’dan Sert Tepki

Geçen hafta sonu, eski Aston Villa ve İngiltere forveti Gabby Agbonlahor, Premier Lig yıldızlarını sosyal medya platformlarını boykot etmeye çağırdı.

Irkçı taciz nedeniyle Twitter hesabını sildikten sonra Agbonlahor, talkSPORT’a bu olayların ne kadar kolay olduğu ve cezalandırılmadığını görmenin kendisini üzdüğünü dile getirdi. Oturup düşünüldüğünde bu olayı oyuncular, spor yıldızları ve genel olarak inşaların boykot etmesi gerektiğini söyledi.

Bu tarz ırkçı söylerin ve davranışların ancak bu şekilde sona ereceğini söyledi. Bu tarz çirkin hareketlere karşı yeterli önlemlerin ve yaptırımların söz konusu olmadığı sosyal medya hesaplarını telefonundan sildiğini belirtirken bir şeyler yapılması gerektiğini söyledi.

Toplanıldığında, bireyler olarak bir değişiklik yapmak için şansları olduğunu söyledi. Kendisinin Twitter’da olmamasının belki çok fazla bir şey ifade etmeyeceğini fakat büyük Premier Lig yıldızlarının bu tarz olaylara tepki göstermesi gerektiğini ve Twitter’ı silmesi gerektiğini savunduğunu söyledi.