Artistik Jimnastik Milli Takımı İkincilik Getirdi

Mersin’de düzenlenen Avrupa Erkekler Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı. Artistik Jimnastik Milli Takımı ülkemize Avrupa şampiyonasında ikinci oldu.

Mersin’de düzenlenen Avrupa Erkekler Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda, büyükler kategorisinde takım finalinde Ukrayna şampiyon (altın madalya) oldu. İkincilik (gümüş madalya) ise Türkiye’nin, üçüncülük (bronz madalya) ise Macaristan’ın oldu.

Türk Milli Jimnastikçiler Gümüş Madalya ile Döndü

Olimpik Jimnastik Salonu’nda gerçekleşen organizasyonun dördüncü gününce sporcular, takım olarak ilk sırada yer almak için çaba gösterdi. Sporcular yer aleti, halka, barfiks, paralel bar, kulplu beygir ve atlama masasında birbirinden şık performanslarını sergiledi. 

Artistik Jimnastik Milli Takımı’nı finalde, tecrübeli sporcu Ümit Şamiloğlı ve Ferhat Arıcan, İbrahim Çolak, Ahmet Öncer ve Abdelrahman Elgamal temsil etti.

Final performanslarının ardından Ukrayna, 248 bin 963 puanla şampiyon olurken Türk Milli Takımı 244 bin 793 puan ile ikinci sırada gümüş madalyanın sahibi oldu.

Abdelrahman Elgamal’ın sakatlık nedeniyle yarışta bir süre dışarıda kaldı. Buna rağmen Milli Takım, gümüş madalya sahibi olmayı başardı. Macaristan ise 240 bin 393 puan ile üçüncü olarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Bir Başarıda Kadın Ritmik Jimnastik Milli Takımından Gelmişti

Daha önce Kadın Ritmik Jimnastik Grup Milli Takımı, Ukrayna’da düzenlenen Ritmik Jimnastik Avrupa Şampiyonasında 3 çember 2 labut aletinde altın madalyayı ülkemiz adına almıştı.

Kadın Milli Takım sonrasında Erkek Milli Takımı’ndan da madalya görmek Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkan Vekili Emre Bağcı’yı sevindirdi. Emre Bağcı daha önce Kadın Milli Takımı’nın başarısı için ritmik cimnastikte alınan en büyük başarı olduğunu söylemişti.

Kiev’de elde edilen başarının önemine dikkat çeken Emre Bağcı, “Cimnastikçilerimiz çok büyük bir başarı elde ettiler. Ritmik cimnastikte şu ana kadar tarihimizde madalya değil aslında finale kalma başarısı bile gösterememişken, bireyselde ve grupta, sporcularımız grup müsabakalarında öncelikle finale kaldılar, sonrasında altın madalya alarak bir ilki gerçekleştirdiler” açıklamalarını yaptı.

Açıklamalarına hedeflerinin olimpiyatlar olduğunu belirten Bağcı, “Bizim buradaki hedefimiz aslında ritmik cimnastik dalında grup milli takımımızla beraber olimpiyatlara gitmek.

2020 Olimpiyat oyunları hazırlıkları çerçevesinde 2017 yılında oluşturulmuş olan genç grubumuz ve 2018 yılında oluşturulan dünya şampiyonasında yarışan büyük grubumuzla beraber çıktığımız bu yolda, bu bizim en önemli müsabakalarımızdan bir tanesiydi.

Sadece pandemi sürecinden kaynaklı olarak olimpiyatların ertelenmesi, olimpiyat kotası müsabakasının da bir yıl ertelenmesine sebebiyet verdi ama buradaki alınacak olan başarı bir sonraki Avrupa şampiyonasında olimpiyattaki kısa kontenjan açısından çok önemliydi.

Sporcularımız burada birinci oldu. İkinci ve üçüncü sırada olan ülkeler şu anda olimpiyat kotasını almış olan ülkeler.

Onları geçerek bu başarıyı elde etmeleri hem ritmik cimnastik açısından çok büyük bir başarı hem de olimpiyat açısından baktığımızda bize çok ciddi anlamda gelecek açısından umut veren bir başarı olarak değerlendirebiliriz” şeklinde konuştu.