ATLETİZM ŞAMPİYONASINDA 3 TÜRKİYE REKORU

Turkcell Türkiye Büyükler ve 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası 5 – 7 Şubat günleri İstanbul’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz sene hayatını kaybeden Türkiye Atletizm Federasyonu’ndan görev yapan İstanbul İl Temsilcisi Selahattin Yıldız’ın anısına düzenlenen şampiyonaya Ataköy Atletizm Salonu ev sahipliği yaptı.

İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye Büyükler ve 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası büyük bir coşkuyla başladı. 1200’den fazla atletin katıldığı şampiyona, uluslararası turnuva olarak kabul edildi. Gündüz saatlerinde eleme mücadeleleriyle geçen turnuvanın, akşam saatlerinde ise final oyunları sahne aldı.

Atletler şampiyonada 12 dalda mücadele etti. Spor severler, 60 metre engelli, 60 metre, 200 metre, 400 metre, 800 metre, bin 500 metre, 3 bin metre, uzun atlama, yüksek atlama, 3 adım atlama, sırıkla atlama ve gülle atma dallarında yarışmalarını takip ettiler.

Ayrıca şampiyona, 13 Şubat’ta Sofya’da gerçekleştirilecek Balkan 20 Yaş Altı Salon Şampiyonası ile 20 Şubat’ta İstanbul Ataköy’de düzenlenecek Balkan Büyükler Salon Atletizm Şampiyonası için de adeta oyuncular arasında seçme işlemine olanak sağladı.

3 YENİ REKORA İMZA ATILDI

Atletizm takipçileri, Türkiye Büyükler ve 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası’nın ikinci gününde, üç yeni Türkiye rekorunun kırılmasına şahit oldular.

20 yaşındaki Oğuz Uyar, erkekler 200 metre yarışlarında ilk sırayı elde ederek, adını 23 yaş altı salon rekorunun yeni sahibi olarak yazdırdı. İki hafta önce gerçekleşen yarışlarda 21.29’luk derecesini egale edip, yeni derecesini Batuhan Altıntaş ile paylaşmıştı. Genç atlet, cumartesi günü akşam saatlerinde düzenlenen final yarışlarında derecesini 21.25’e indirerek yeni bir Türkiye rekoru kırdı.

Erkekler 60 metre engelli yarışlarında ise Mikdat Sever, kendisine ait 7.78’lik Türkiye rekorunu kırmayı başardı. Mikdat, yeni derecesi 7.72 ile final yarışlarında Türkiye şampiyonluğunu kazanan atlet oldu.

Şampiyonanın kadınlar tarafında ise 20 yaş altı kadınlar 800 metre yarışlarında, turnuvaya Gaziantep’ten katılan Süreyya Yıldız, 2.20.08’lik derecesiyle yeni 18 yaş altı Türkiye rekoruna imza attı. Süreyya, aynı zamanda şampiyonluk ipini göğüsleyen kadın atlet oldu.

TURNUVADA ALINAN DİĞER SONUÇLAR

Uzun atlama dalında ise kadınlar tarafında 5,82 metre ile uzun atlama gerçekleştiren Emine Selda Kırdemir zirveye ismini yazdırdı. Muammer Demir erkekler uzun atlamada 7,74 metre ile birinciliği kazandı.

800 metre büyük kadın atletler yarışında Tuğba Toptaş şampiyon olurken, büyük erkekler de ise birinciliği alan Murat Yalçınkaya oldu.