Avrupa Futbolu’nda Yeni Düzen

Avrupa Futbolu’nun önde gelen büyük kulüpleri, yayınladıkları bir bildiri ile Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını açıkladı. Meydana gelen bu yeni futbol organizasyonunda 12 tane büyük kulüp bulunuyor. İspanya’dan Real Madrid, Barcelona ve Athletico Madrid; İtalya’dan Juvenyus, Milan ve Inter; İngiltere’den ise Manchester City, Chelsea, Arsenal, Liverpool, Manchester United ve Tottenham, Avrupa Süper Ligi’nin kurucu üyeleri oldular.

Yapılan bir başka açıklamaya göre ise, bu 12 kurucu futbol takımına Avrupa’nın büyük kulüplerinden 3 futbol takımının daha kurucu üye olarak ekleneceği ifade edildi. Toplamda 15 kurucu üye / futbol takımından oluşacak Avrupa Süper Ligi’ne daha sonra kurucu olmayan ve her sezon değiştirilmesi planlanan 5 futbol takımının daha ekleneceği belirtildi.

Avrupa Süper Ligi’nin Formatı

Büyük yankı uyandıran ve Avrupa Futbol Tarihi’ne büyük bir iz bırakacağa benzeyen Avrupa Süper Ligi’nin merak edilen formatı da belli oldu. Bilindiği üzere Avrupa Süper Ligi’nde şu anda 12 kurucu kulüp bulunuyor. Bu 12 kurucu kulübe 3 takım daha eklenecek ve toplamda 15 kurucu kulüp olacak. Daha sonra ise bu 15 kurucu kulübe 5 tane kurucu olmayan takım eklenecek ve toplamda 20 takım olmuş olacak. Bu 20 takım, 10’arlı gruplar halinde 2 gruba ayrılacak ve tüm maçlar deplasmanlı lig şeklinde oynanacak. 2021’in Ağustos ayında başlaması planlanan Avrupa Süper Ligi’ni ilk 3 sırada bitiren takımlar direkt çeyrek finale adını yazdıracak. Ligi 4 ve 5. Sırada bitiren takımlar ise çeyrek final bileti için play-off oynayacak. Çeyrek final müsabakaları çift maç usulü oynanacak. Final maçı ise Mayıs ayında gerçekleştirilecek.

Maç Takvimi

Avrupa Süper Ligi’nin hangi formatta ve nasıl oynanacağı belli olduktan sonra en çok merak edilen konulardan biri de maçların ne zaman oynanacağı oldu. Bu konu hakkında da yapılan açıklamaya göre, Avrupa Süper Ligi’ne katılacak olan takımlar, bu ligde maçlarını haftaiçinde oynayacak. Maçların haftaiçi oynanmasının sebebi ise takımlarından kendi liglerine devam edecek olması olarak açıklandı. Tüm bunlara ek olarak yapılan bir başka açıklamaya göre, Avrupa Süper Ligi hayata geçirildikten sonra aynı formatın Kadınlar Süper Ligi şeklinde de planlandığı ifade edildi.