Avrupa Ligi’nde Sürpriz Derbi İhtimali Var

Ülkemizin en köklü rakipleri, İstanbul’un iki yakasını temsil eden ezeli rakipler Fenerbahçe ve Galatasaray, sürpriz bir şekilde karşı karşıya gelebilir.

UEFA, Avrupa Ligi eşleşmelerinde kural değişikliği yaptı. UEFA’nın yaptığı değişikliğe göre aynı ülkeden iki takım, artık Avrupa Ligi elemelerinde karşı karşıya gelebilecek. Bu durumda Fenerbahçe ile Galatasaray da UEFA Avrupa Ligi play off turunda karşı karşıya gelebilir.

Köklü Değişiklikler

UEFA, Avrupa Konferans Ligi’nin kurulmasının ardından bu sezonun sonuna kadar 48 takımla oynanan UEFA Avrupa Ligi, 2021-22 sezonundan itibaren 32 takımla oynanacak. UEFA, bu nedenler eleme kurallarında bazı köklü değişiklikler yaptı.

UEFA, yeni sezonda ülke koruması kuralını kaldıracak. Buna göre, Şampiyonlar Ligi’nden elenen takımlar, aynı ülkeden olsalar da birbirleriyle eşleşebilecek. Şampiyonlar Ligi ön elemesinde Hollanda’nın PSV Eindhoven takımına elenen Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme turunda karşılaşacağı İskoçya’nın St. Johnstone takımını elemesi durumunda play off turunda ezeli rakibi Fenerbahçe ile eşleşebilecek.

UEFA Avrupa Ligi’nde play off kuraları 2 Ağustos Pazartesi günü çekilecek. Şampiyonlar Ligi ön elemesinden elenen 6 takım da bu turdan itibaren kuralara katılacak.

UEFA Avrupa Ligi play off maçlarının ilki 19 Ağustos, ikincisi ise 26 Ağustos tarihinde oynanacak.

Sezon Ne Zaman Başlıyor?

Avrupa liglerinde eleme turlarının tamamlanmasının ardından çekilecek kuralarla grup aşaması başlayacak. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde grup aşaması 14-15 Eylül’de başlayıp 7-8 Aralık tarihlerinde son bulacak. UEFA Şampiyonlar Ligi, 28 Mayıs 2022 tarihinde Rusya’nın Saint Petersburg şehrindeki Saint-Peterburg Stadyumu’nda oynanacak final ile sona erecek.

UEFA Avrupa Ligi’nde ise grup aşaması 16 Eylül’de başlayıp 9 Aralık tarihinde sona erecek. UEFA Avrupa Ligi, 18 Mayıs 2022 tarihinde İspanya’nın Sevilla şehrindeki Ramon Sanchez Pizjuan Stadyumu’nda oynanacak final maçıyla sona erecek.

2021-22 sezonunda ilk kez düzenlenecek UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde ise grup aşaması, UEFA Avrupa Ligi’nde olduğu gibi 16 Eylül’de başlayıp 9 Aralık’ta sona erecek. UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde sezon, 25 Mayıs 2022’ tarihinde Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki Air Albania Stadyumu’nda oynanacak final maçıyla sona erecek.