Avrupa Süper Ligi Dirildi

Nisan ayında gündeme geldikten sonra tepki çeken ve bir süreliğine rafa kalkan Avrupa Süper Ligi, futbolda yeniden kaosa sebep olabilir. Diğer kulüplerin çekilmesinden sonra Avrupa Süper Ligi’nin kurucuları arasında yer alan Barcelona, Real Madrid ve Juventus, UEFA’ya açtıkları davayı kazandı.

Rüya Bitmiyor

Dünya çapındaki futbolseverler tarafından çok sert tepkiler alan Avrupa Süper Ligi projesi, Nisan ayında açıklandıktan birkaç gün sonra İngiliz kulüplerinin taraftar tepkisi nedeniyle geri çekilmesi sonrasında rafa kalkmıştı.

Ancak projeden geri çekilmeyen üç kulüp olan Barcelona, Real Madrid ve Juventus, mahkemenin UEFA’nın yaptırımlarını haksız bulup bu yaptırımları iptal etmesinin ardından ortak bildiri yayınmladı.

Barcelona, Real Marid ve Juventus, yaptıkları ortak açıklamada UEFA’nın Avrupa futbolu üzerindeki tekelci zihniyeti gözler önüne seren bu kararı Avrupa Adalet Mahkemesi’ne taşıyacaklarını ve artık UEFA’nın tehditlerini dikkate almadan projeleri için çalışmalara devam edeceklerini açıkladılar.

Avrupa Süper Ligi’nin üç kurucu üyesi, ortak açıklamanın devamında UEFA’nın kendisini Avrupa futbolunun tek sahibi olarak gördüğünü ve bu tekelci yaklaşımın futbola ve rekabete zarar verdiğini vurguladı.

Barcelona, Juventus ve Real Madrid, Avrupa Birliği yasalarına uygun olan bu projenin başarılı olacaklarına güvendiklerini ve Avrupa Süper Ligi projesinin futbolun paydaşlarıyla yapıcı ve iş birlikçi bir şekilde geliştirmeye devam edeceklerini belirttiler.

Ne Olmuştu?

UEFA Şampiyonlar Ligi’ne rakip olarak Avrupa Süper Ligi gibi bir projenin kurulacağı, 1990lı yıllardan beri konuşuluyordu. 18 Nisan 2021 tarihinde İngiltere’nin Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United ve Tottenham Hotspur, İtalya’nın Milan, Inter ve Juventus, İspanya’nın Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri tarafından yapılan ortak bir açıklamayla kurulan Avrupa Süper Ligi, üç kurucu takımın daha eklenmesiyle 15 kurucu takım ve bu 15 kurucu takıma 5 takımın daha eklenmesiyle 20 takımlı bir proje olarak hayatına başladı.

Özellikle gelir konusunda Şampiyonlar Ligi’nden çok daha fazlasını vadeden Avrupa Süper Ligi, taraftarların yoğun tepkisi sebebiyle rafa kalktı. Projede yer alan 6 İngiliz kulübü 20 Nisan’da, İtalya’nın Milan ve Inter ve İspanya’nın Atletico Madrid takımı ise 21 Nisan’da projeden çekildiklerini açıkladı.