AVRUPA SÜPER LİG’İ GECE KURULDU

Dün gece Avrupa Süper Ligi Avrupa’nın önde gelen 12 takımın önderliğinde kuruldu. Futbol dünyasına adeta darbe gibi yapılan bu yeni oluşum dün gece tüm futbol dünyasının ortasın bomba gibi düştü. Avrupanın önde gelen 12 takımın kurduğu bu yeni oluşum dün gece yayımlanan açıklaması ile tüm dünyaya duyuruldu. 12 takımın başlangıcını yaptığı bu sisteme 3 kurucu üye daha alınacak ve 15 kurucu üye ve 5 tane daha takım alınarak ağustos ayında maçlara başlayacaklarını duyurdular.

Avrupa Süper Lig’in kurucu üyesi olarak anılan ve bu oluşuma ön ayak olan 12 takım ise şu şekilde; İngiltere takımlarından; Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur. İtalya takımlarından ise; Milan, Inter ve Juventus ve son olarak da İspanya takımlarından da Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid. Bu 12 takım dün akşam kulüp hesaplarından ve kulüp yönetimleri olarak Avrupa Süper Lig’ini kurduklarını belirten bir duyuru yayımladılar. Gündeme bomba etkisi yaratan bu gündem tüm futbol dünyasını da oldukça etkiledi. İtirazlar, onaylar ve takımların durumları şimdiden gündem oluyor. Uzun bir süre bu gündemi ve bu durumu konuşacağız gibi duruyor.

AVRUPA SÜPER LİGİ’NDE 15 KURUCU ÜYE

12 kurucu üye ve takım ile başlayan Avrupa Süper Lig’i 3 kurucu üye daha ekleyecek bünyesine. Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham Hotspur, Milan, Inter Juventus, Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid 12 kurucu üyeye ek olarak 3 kurucu üye daha alıncak. 15 kurucu üye ile birlikte Avrupa Süper Ligi bünyesine 5 takımı daha dahil edip ağustos ayında turnuvasına ve maçlarına başlama kararı aldığı belirtti.

Ağustos ayında 2 grup ve 10’ar takım olmak üzere başlayacak olan maçlar tek maç usülü ile oynanacak. Her grubun ilk 3 takımı direkt olarak çeyrek finale giderken 4. ve 5. takımlarda play-off şansını kullanacak. Çeyrek finallerde iki maç sistemi ile puan yarışı devam edecek. Dün yayımlanan bildiri ile mayıs ayında final maçlarının oynanması planlanıyor. 15 kurucu üye haricinde olan 5 takım her sene değişecek ve yarış her sene yeni 5 takım dahil edilerek devam edecek.

UEFA’DAN ONAY GELMEDİ

Dün gece açıklanan bu karar ile futbol dünyasında gözler UEFA’ya döndü. UEFA, La Liga, Italy Serie A, Premier Lig, FIFA, Almanya Bundesliga, Fransa Futbol Federasyonu dün gece açıklanan bu yeni Avrupa Süper Lig’i oluşumuna karşı olduklarını ve oluşum hayata geçerse kulüplere çeşitli yaptırım uygulanacaklarını bildiren bir açıklama yayımladılar.

Almanya’nın iki önemli takımı da Avrupa Süper Lig’inden gelen daveti reddettiler. Bayern Münih ve Borussia Dortmund UEFA’nın Şampiyonlar Ligi formatında kalacaklarını duyurdular.