Avrupa Süper Ligi

Avrupa’nı önde gelen 12 kulübü biraraya geldi ve geçtiğimiz günlerde futbol dünyasında oldukça ses Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını açıkladılar. İtalya Serie A’dan Inter, Juventus e Milan; İngiltere Premier Lig’den Manchester United, Liverpool, Menchester City, Arsenal, Chelsea ve Tottenham; İspanya La Liga’dan Atletico Madrid, Real Madrid ve Barcelona, Avrupa Süper Ligi’nin kurucu takımları oldular. Yapılan açıklamaya göre bu 12 kurucu takıma 3 takımın daha katılacağı belirtildi. Daha sonra ise 5 tane de kurucu takım davet edileceği ve bu 5 kurucu olmayan takımında her sezon değişeceği ifade edildi.

Katılım Payları ve Şampiyonluk Parası Artacak

Bilindiği üzere yıllardır Şampiyonlar Ligi’ne katılan takımlar katılım payı adı altında belli bir miktarı kasalarına koyuyorlar. Öte yandan Şampiyon Ligi’nde kupayı müzesine götüren takıma ortalama 120 milyon euro’luk bir ödül parası veriliyor. Fakat yeni kurulan Avrupa Süper Ligi’ni şampiyon olarak tamamlayıp kupası müzesine götürecek olan takım Şampiyon Ligi’ndeki 120 milyon euro’luk ödülden çok daha fazalası olan 400 milyon euro’luk bir başarı ödülünün sahibi olmuş olacak.

Avrupa Süper Ligi’ne karşı çıktıklarını belirten UEFA ve FIFA’ya yanıt veren Avrupa Süper Ligi Yönetim Kurulu, bu yeni sistemin özellikle 1 yıldan fazladır spor ve futbol camiasını etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgının olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Kadınlar Süper Ligi ve Oyun Durumları

Geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın büyük kulüplerinin birleşmesi ve ortak kararları ile açıklanan Avrupa Süper ligi’nin detayları da belli olmaya devam ediyor. Bir yandan bu yeni format hakkında açıklamalarda bulunan Avrupa Süper Ligi’nin kurucu üyeleri, bir yandan da yeni formatların sinyalini veriyor. Yapılan açıklamalara göre Avrupa Süper Ligi’nin hayata geçirilmesinin ardından aynı formatın Kadınlar Süper Ligi şeklinde de yapılması planlar arasında yer alıyor.

Öte yandanFIFA’nın bu yeni formata karşı yaptığı açıklamalar ve sergiledikleri olumsuz tavır neticesinde Avrupa Süper Ligi’nde oynayacak ve mücadele verecek büyük takımların, 2022 yılından geçerli olacak şekilde dünya çapında bilinen ve oynanan FIFA video serilerinden çıkacağı gelen diğer bilgiler arasında.