AVRUPA SÜPER LİGİ’NDEN UEFA’YA KARŞI HAMLE

Avrupa Süper Ligi isimli oluşum, UEFA ve FIFA’nın haklarını ihlal ettiği iddiasıyla Avrupa Adalet Divanı’na dava açtı.

NE OLMUŞTU

İngiltere’nin Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United ve Tottenham Hotspur; İtalya’nın Milan, Inter ve Juventus; İspanya’nın Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri, Avrupa Süper Ligi’ni kurduklarını açıkladılar. Açıklamada üç kurucu kulübün daha ekleneceği ve yarışmacı 5 takımın katılımıyla toplam 20 takımın mücadele edeceği Avrupa Süper Ligi’nin 2020-21 sezonunda başlayacağı belirtildi. On ikisi yukarıda belirtilen on beş kurucu kulüp, turuvanın daimi katılımcıları olacaktı ve bu kulüplerin Avrupa Süper Ligi’nden alacağı katılım payı, UEFA Şampiyonlar Ligi’nden alacaklarının çok üzerindeydi.

Süper Lig’in açıklanması, taraftarlar, oyuncular, diğer kulüpler, FIFA, UEFA ve ulusal hükümetler tarafından tepkiyle karşılandı. Avrupa Süper Ligi’ne yönelik eleştirilerin birçoğu organizasyonun seçkinci olduğuna ve rekabetçi olmadığına yönelikti. Özellikle İngiliz taraftarlardan gelen güçlü tepkiler sonucunda daha önce organizasyonun kurucu üyeleri arasında bulunan altı İngiliz kulübü de Avrupa Süper Ligi’nden çekildiğini açıkladı. Daha sonra Milan, Inter ve Atletico Madrid kulüpleri de ligden çekildiler.

Avrupa Süper Ligi’nden çekilmeyen kulüpler ise Real Madrid, Barcelona ve Juventus.

UEFA’DAN YAPTIRIM

UEFA, 7 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada Avrupa Süper Ligi’nin kurucu 9 üyesi olan Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Totteham Hotspur, Milan, Inter ve Atletico Madrid’e yaptırım uygulandığını açıklamıştı. UEFA, bu kulüplerin bir sezonluk gelirlerin %5’ine el koyulacağını açıkladı. Ayrıca, bu 9 kulüp, Avrupa Süper Ligi projesinin hata olduğunu kabul etti ve UEFA’ya bazı taahhütlerde bulundu.

Bu taahhütlere göre her kulüp, UEFA tüzüğünün bağlayacılığını, UEFA’nın düzenlediği turvalara katılacaklarını, Avrupa Kulüpler Birliği’ne yeniden dahil olacaklarını, Avrupa Süper Ligi’ni kurarken bağlı kalınan yasal işlemleri durdurmak için adımlar atacaklarını, İngiltere ve Avrupa’da çocuk ve gençlerin yararına kullanılmak üzere 15 milyon Euro bağış yapacaklarını, UEFA’dan izinsiz bir biçimde başka bir turnuvaya katılmaları halinde 100 milyon Euro tazminat ödemeyi ve bu taahhütlerden herhangi birini ihlal etmeleri durumunda ek olarak 50 milyon Euro ceza ödemeyi kabul etti.

UEFA, yaptığı açıklamada Avrupa Süper Ligi’nden çekilmeyen Juventus, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri ile ilgili kararın daha sonra açıklanacağını belirtti.

KULÜPLERDEN KARŞI HAMLE

Avrupa Süper Ligi’nden çekimeyen üç kulüp Barcelona, Juventus ve Real Madrid, Avrupa Süper Ligi adıyla FIFA ile UEFA’nın haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Avrupa Birliği’nin en yüksek yargı organı olan Avrupa Adalet Divanı’na başvurdu.

Avrupa Adalet Divanı, yaptığı açıklamada Avrupa Süper Ligi’nin UEFA ve FIFA’ya karşı yaptığı dava başvurusunun kabul edildiğini açıkladı.

Avrupa Süper Ligi, futbolda yeni bir oluşum kurma hakkına sahip olduğuna ve FIFA ile UEFA’nın bu organizasyonlara karşı başlattığı yaptırımların Avrupa Birliği yasalarını çiğnediğini iddia ediyor.