AVRUPA SÜPER LİGİ’NE GEÇİT YOK

İtalyan basınında yer alan habere göre dünya futboluna yön veren 12 büyük kulübün ortak karar olarak kurmuş olduğu Avrupa Süper Lig’i İngiliz devlerinin projeden ayrılmasının ardından askıya alınma kararı verildi. İngiltere basınında yer alan haberlerin ardından Premier Lig’in önde gelen Kulübü Manchester City projeden çekilme kararı almasının ardından bir diğer köklü kulüp Chelsea çekilme kararı almıştır ve bu aşamadan sonra bütün İngiliz kulüpleri projeden ayrılma kararı verdi.

HAREKETLİ SAATLER YAŞANMIŞTI

Geçtiğimiz 48 saat içerisinde dünya futbolunu yerinden oynatacak gelişmeler yaşandı. İspanya liginin ve dünyanın en büyük takımı olan Real Madrid’in başkanı Florentino Perez Avrupa’nın önde gelen 11 Kulübü başkanını daha ikna ederek pandeminin yaratmış olduğu finansal problemleri ortadan kaldırma amacıyla ve kulüplere finansal anlamda gelir sağlamak açısından Avrupa Süper Ligi’ne kurmaya karar vermişlerdi. Dünya kamuoyundan hem teknik direktörler futbolcular hem de dünya çapında taraftarları dan gelen tepkiler gelmişti.

Yayınlanan ortak bildirinin ardından ve Real Madrid başkanının yapmış olduğu bu açıklama sonrasında UEFA ve FIFA dağ açıklamalarda bulunmuş Avrupa Süper Ligi içerisinde mücadele edecek takımların oyuncularının Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası gibi organizasyonlarda milli takımlarının formalarını giymeyecek olduklarını belirtmişti. Bunun yanı sıra şok bir gelişme daha İngiltere’de ortaya çıktı. İngiltere’nin başbakanı Avrupa Süper Ligi’ni ülkesinin takımlarının katılmasını istemediğini ve bu kupaya katılmasının sonucu olarak takımlara büyük yaptırımlar uygulayabileceğini söylemişti.

İNGİLİZ KULÜPLERİ GERİ ADIM ATTI

Futbolun kalbi olarak bilinen İngiltere’nin taraftarı ile bilinen kulübü Liverpool’un taraftarlarının yapmış olduğu protestolar ve Chelsea taraflarının da bu protestolara dahil olması ardından Premier Lig’in köklü kulübü Manchester City, Avrupa Süper Ligi projesinden ayrılma kararı aldığını duyurmuştu. Bu raddeden sonra Premier Lig’de mücadele eden Avrupa Süper Lig’i projesinin altına imzasını atan Tottenham Arsenal Manchester United Liverpool dağ Avrupa Süper Lig’i projesinden ayrılma kararı aldıklarını açıkladılar ve projeye bırakma kararı aldılar. Bunun yanı sıra Inter Milan ve Juventus’ta Avrupa liginden ayrılma kararı alırken organizasyonun belirsiz bir süreliğine askıya alındığı öğrenildi.