Avrupa Süper Ligi’ne Tepkiler Büyüyor

Avrupa futbolcunun gündemine oturan ve büyük ses getiren Avrupa Süper Ligi projesi yeni gelişmeler yaşandı. İngiltere’den Manchester City, Chelsea, Manchester United, Arsenal, Liverpool ve Tottenham; İtalya’dan Juventus, Inter ve Milan; İspanya’dan ise Real madrid, Barcelona ve Atletico Madrid’in katılımları ile kurulan ve kapalı devre ligi de adı verilen Avrupa Süper Ligi’ne açıklandığından bu yana tepkiler çığ gibi büyüyor. EUFA, FIFA, futbol fedrasyonları, lig yönetimleri, taraftarlar, teknik direktörler ve hatta futbolcular bu karara büyük tepkiler gösterdiler. Böylece 48 saat önce açıklanan Avrupa Süper Ligi’nde şimdiden ayrılıklar yaşanmaya başladı bile.

Avrupa Süper Ligi’nde Ayrılıklar Başladı

İngiltere spor basınında yapıla haberlere göre Avrupa Süper Ligi’ndeki İngiliz takımlardan Chelsea ve Manchester City, bu oluşumdan ayrılmak için hazırlıklara başladığı bilgisi edinilmişti. Bu haberlerin ardından Manchester City, akşam saatlerinde resmi bir haberle Avrupa Süper Ligi’nde ayrılacağını açıkladı. Manchester City’de Avrupa Süper Ligi’ne karşı çıkan kişilerden biri de teknik direktör Pep Guardiola olmuştu. Tecrübeli teknik adam bu organizasyonun kendiler dahil büyük takımlar için avantajlı olduğunu fakat futbol açısından adaletsiz olduğunu dile getirmişti.

Manchester City’nin ardından yapılan toplantı neticesinde İngiliz takımlarından Liverpool, Tottenham, Manchester United ve Arsenal kendi resmi internet hesaplarından Avrupa Süper Ligi’nden ayrıldıklarını açıkladılar. Bilindiği üzere Liverpool ve Chelsea taraftarları takımlarının Avrupa Süper Ligi’nde mücadele etmemesi için büyük eylemler gerçekleştirmişlerdi. Hatta Liverpool’un bazı futbolcuları da kendi sosyal medya hesaplarından bu fikre karşı olduklarını açıklamışlardı. Öte yandan bir diğer İngiliz kulübü olan Chelsea için de ayrılık için hukuki sürecin sürdüğü bilgisi geldi.

İspanya ve İtalya’da Son Durum

İspanya takımlarından olan ve Avrupa Süper Lig oluşumunun içinde yer alan Barcelona’da başkan Joan Laporta, açıklamalarda bulundu. Joan Laporta, genel kurul üyelerinin kararı olmadan hiçbir organizasyona katılım sağlanamayacağını söyledi. Öte yandan bir diğer İspanyol kulüp Atletico Madrid’in de Avrupa Süper Ligi’nde ayrılacağı bilgisi geldi. Son olarak İtalya takımlarından ve Avrupa Süper Ligi’nde yer alan Milan’ın  da bu oluşumdan ayrılacağı belirtildi.