AVRUPA’DA HÜSRAN YAŞAYAN TAKIMLAR

Genellikle Avrupa Liglerinde gördüğümüz şampiyon takımların ertesi sene ligdeki kötü gidişatı bu sene Süper Lig’de de karşımıza çıktı. Geçen senenin şampiyonu Medipol Başakşehir bu sene ligde hayal kırıklığı yaşattı.

Bir önceki sezonun şampiyon takımları, gelecek sene sürpriz bir şekilde ligde kötü bir sezon geçiriyor. Ya puan durumunda alt sıralarda yer alıyorlar ya da son şampiyonlar kümü düşüyor.

2019 – 2020 sezonunda şampiyon olan Medipol Başakşehir, bu yıl lige genç teknik adam Okan Buruk ile başlayan İstanbul temsilcisi, ligin ikinci yarısına Aykut Kocaman yönetimiyle devam ediyor. Teknik direktör değişikliği Başakşehir’de hiçbir şeyi yoluna koymadı ve takım küme düşme hattına kadar geriledi.

Avrupa ülkelerinde ara sıra görmeye alışık olduğumuz bu durum, Türkiye’de Medipol Başakşehir ile ilk kez yaşanıyor. Aykut Kocaman’ın takımı yönetmeye başlamasının ardından sahaya çıktığı son 7 maçtan eli boş döndü. Bu sonuçla Başakşehir, ligin 25. haftasında küme düşme potası içerisine girdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle geçen sene ligde küme düşme hattındaki takımlar aynı ligde kaldılar. Federasyondan yapılan açıklamaya göre bu sene kuralın geçerli olmayacağı öğrenildi. Eğer Medipol Başakşehir kötü gidişatı dur demezse ligde 18. sırada bulunmasından dolayı küme düşecek.

KÜME DÜŞEN AVRUPA BÜYÜKLERİ

Küme düşme hattında bulunan Süper Lig ekiplerinden Medipol Başakşehir’in bu durumu Avrupa’da yaşanan örnekleri akıllara getirdi.

İngiltere’den Manchester United, Almanya’dan Nürnberg şampiyonluk yaşadıkları sezonun ardından bir sene sonra küme düştüler. İtalya’da ise adları şike skandallarına karışan Juventus ve Milan, şampiyon olarak bitirdikleri ligin ardından küme düşen takımlar arasında yer aldı.

Hollanda liginde mücadele eden Racing Club Heemstede, 1953 – 1954 futbol sezonunu şampiyon olarak bitirdi. Bir sonraki sezon lige tutunamadı ve küme düştü.

Danimarka’da ise Herfolge, 1999 – 2000 sezonunda kendi tarihindeki ilk şampiyonluğunu elde etmişti. Bu başarının ardından 2000 – 2001 sezonunda kendisinden beklenen performansı gösteremedi ve o sene ligden düştü.

PREMİER LİG’DE KÜME DÜŞEN ŞAMPİYONLAR

1936 – 1937 sezonunda İngiltere 1. Futbol Ligi’ni şampiyon olarak tamamlayan Manchester City, ertesi yıl gösterdiği kötü performans sebebiyle küme düştü. Manchester City, 1936 – 1937 sezonunda tarihinde ilk kez şampiyon olmuştu.

Bu olaydan 40 sene önce de Sheffield United, 1897 – 1898 yılında şampiyon olmuş ancak bir sonraki sezonu küme düşme hattında tamamlamıştı.

ALMANYA LİGİ’NDEN BİR ÖRNEK

Almanya Birinci Futbol Ligi’nde 1967 – 1968 sezonunda mücadele gösteren Nürnberg o yıl şampiyon olmuştu. Son şampiyon, ertesi sezonu 29 puanla 17. sırada tamamlayarak birinci lige veda etti.

ŞİKE SKANDALLARI YÜZENDEN KÜME DÜŞENLER

İtalya Birinci Ligi’nde mücadele eden Milan ve Juventus takımları adları şike skandallarına karıştığı için şampiyon oldukları sezonun ardından küme düşen iki takım oldu. Juventus, 2004 – 2005 ve 2005 – 2006 sezonlarında üst üste yaşadığı iki şampiyonluk unvanları geri alınarak küme düşürüldü.

İtalya’da adı şike skandalına karışan ilk takım ise Milan oldu. 1978 – 1979 sezonunu şampiyon olarak bitiren Milan, bir sonraki sezon küme düşürüldü.