Avrupa’da Ülke Olarak Neden Başarısızız

Geçtğimiz günlerde Galatasaray PSV Eidhoven ile her iki maçında mağlup oldu ve Devler Ligi’ne veda etti. Peki içeride başarılı oyunlar çıkaran köklü takımlarımız neden Avrupa’da kalıcı bir başarı elde edemiyor? Bunun olası nedenlerini 2 başlıkta inceledik.

Finansal Durumlar

Avrupa’daki maçlara katılan takımlar ekonomik durumlarının Avrupa ile kıyaslanamayacağından dert yanıyor. Ancak bu durum biraz araştırıldığında Avrupa’daki takımların oyuncu maliyetlerinin yerli takımdakilerden daha düşük olduğunu gözlemleyebiliriz. Bu durumda sorun ekonomik tabloda saklı.

Popülerliği yüksek oyuncuları kadrosuna katmak için canla başla mücadele eden yönetimler oyuncuları çok yüksek ücretler karşılığında transfer ediliyor. Ancak yeterince gözlem yapılsa ve iyi sosyal bağlar kurulsa alternatif oyuncu bulma konusunda da sıkıntı yaşanmayacak ve haliyle piyasada ücretler yükselmeyecek.

Alternatif oyuncu bulma konusunda tembellik yapan takımlar bir oyuncu ile transfer görüşmeleri sürerken sanki ondan başkası yokmuş gibi oyuncuya büyük meblağlar ödüyor.

Harcamaları olası başarılar üzerine kuran yönetimler, sürdürülebilirliğe değil kısa vadede başarıya odaklanıyor. Birçok kulübün içinden bir tane şampiyon çıkınca da büyük hayal kırıklıkları yaşanıyor.

Takıma dinamizmi yüksek birçok durumda takıma uyum sağlayabilecek genç oyuncuların transferi de bir başka önemli konu. Takımların uzun vadede ve geniş bir bakış açısı ile transfer sürecini yönetmesi gerekiyor.

Kadro Planlaması

Avrupa’da ve Türkiye’de kadro planlaması hakkında farklı anlayışlar bulunuyor. Avrupa’da çekirdek bir kadro kuran yönetim bu kadronun yeşermesi için gerekli çalışmaları ve desteği hem takıma hem futbolculara sunuyor. Uzun vadede sonuçlar almak üzere planlamalar yapılıyor. Teknik direktörler takıma ve oyunculara kıymet veriyor ve takımın uyumu için çalışmalar yürütülüyor. Avrupa’da naif ancak uzun vadeli başarıya odaklı bir anlayış hakimken Türkiye’de durum tam tersi.

Takımlar her zaman şampiyonluk hedefiyle en iyi kadroyu kurmaya odaklı. En iyi ve en tecrübeli oyuncuların toplandığı kadrolarda uyumdan ziyade kısa süreli başarılara önem veriliyor. Bir takım oyununda takımın uyumu üzerine çalışmalar yapılmadığı takdirde kısa süreli başarılar elde edilebilmesine rağmen uzun vadede başarı sağlanamıyor.