AYDINUS HAREKATI BAŞARILI OLDU

Süper Toto Süper Lig’de geçen sezon, 2020-2021 sezonunun sonunda başarılı ve performansı oldukça iyi olan hakem Fırat Aydınus yaşı gereği son sezonunu geçirmişti. Hatta Süper Lig’in ikinci yarısında TFF tarafından önemli maçlara atanan başarılı hakem son düdüğünü Göztepe – Beşiktaş maçında çaldı.

Final maçını Ziraat Türkiye Kupası finalinde yapmak isteyen fakat TFF tarafından o maça Ali Palabıyık’ın atanmasından dolayı oldukça mutsuz olan Fırat Aydınus son düdüğünü İzmir’de Göztepe’nin Gürsel Aksel Stadı’nda çaldı.

FIRAT AYDINUS 1 YIL DAHA HAKEM

47 yaşında olduğu için yaş sınırına takılan hakem Fırat Aydınus geçtiğimiz Perşembe günü TFF’nin yaptğı toplantıda alınan kararlar doğrultusunda 1 yıl daha yeşil sahalarda görevini yapabilecek. TFF 47 yaşını geçmiş fakat performansı iyi olan hakemlere 1 yıl daha şans tanıma kararı aldı.

Bu kararın alınmasındaki etkenlerden biri de şüphesiz ki Milliyet gazetesinin ilk olarak başlattığı ve sonrasında da devam eden “Aydınus Harekatı”nın başarısı. Bu harekatın başarılı olmasından dolayı TFF performansı iyi olan fakat yaş sınırına takılan hakemlerin gerekli fiziksel kontrollerden geçtikten sonra hakemliklerine 1 yıllık süre daha devam edebileceklerinin mutlu haberini verdi.

Başarılı ve performans konusunda asla sorun ve sıkıntı yaşamayan Fırat Aydınus bu karar doğrultusunda oldukça mutlu. Geçen sezon her ne kadar önemli maçlara çıkmış olsa da kapanış maçının, kapanış düdüğünün Ziraat Türkiye Kupası’nın final maçını olmasını isteyen Fırat Aydınus maçı yönetemediği için oldukça morali düşmüştü.

TFF’nin aldığı bu karar doğrultusunda hızlı bir şekilde antrenmanlara ve fiziksel çalışmalara geri dönen Fırat Aydınus son sezonunda en önemli maçları alarak kapanış yılını unutulmaz kılmak istiyor.

TFF’DEN YENİ KARARLAR

Fırat Aydınus kararına ek olarak TFF’den yeni kararlar da var. Öncelikle Süper Lig’de ve 1. Lig’de bir yabancı sınırlaması getiren TFF gelecek sezon bu sınırın daha da düşürülmesini istiyor. Her ne kadar Kulüpler Birliği buna itiraz etse de “yerli oyuncu teşvik” kampanyasını dahil etmek yerli oyuncular ve takımlar için başarılı bir süreç olabilir.

Yerli oyuncu teşvikinden sonra TFF aynı zamanda kadın hakemlerinin daha da başarılı olabilmesi için yeni kararlar almaya başlıyorlar.