Ayşe Çağırır Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda Şampiyon Oldu

Türk kadını; her alanda olduğu gibi sporda da oldukça başarılı! Geçtiğimiz yıl düzenlenen Tokyo Olimpiyatları’nda en başarılı olduğumuz kategorilerden birisi de boks idi. Birçok sporcumuzun yarıştığı bu kategoride madalyalar kazanmıştık. Güncel tarih itibariyle, Türkiye’de Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nın heyecanı yaşanıyor. Kadın sporcularımızın bu turnuvada aldıkları başarılar bilhassa sosyal medyada çok fazla konuşuluyor. Ülkemizi gururlandıran isimlerden birisi de Ayşe Çağırır !

Genç Sporcu Finalde Kazak Rakibini Mağlup Etti

ayşe çağırır

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası; Türkiye’de düzenleniyor. Bu organizasyonda mücadele eden sporcularımız arasında Ayşe Çağırır da bulunuyor. Genç sporcu; 48 kilo finalinde Kazakistan’dan Alua Balkibekovaya ile karşılaştı. Finale gelene kadar birçok rakibini mağlup eden Çağırır; final maçının da favorisi olarak gösteriliyordu.

Sporcumuz; müsabakaya iyi başlayamadı. İlk raundu 5-0 kaybetti. İkinci raundu 3-2 kazanmasını bildi. Herkes, son raundun heyecanı içerisindeydi. Milli boksörümüz; üçüncü rauntta harika bir performans ortaya koydu. Rakibine nefes bile aldırmadı. Bu raundu 5-0 kazanmasını bildi. Ayrıca, maçı da 3-2 kazanarak kendi kategorisinde dünya şampiyonu oldu.

Ayşe Çağırır Maç Sonunda Çok Mutlu Olduğunu İfade Etti

Genç sporcu; maçın ardından gözyaşları içerisinde röportaj verdi. Kanının son damlasına kadar savaştığını sözlerine ekledi. İlk raundu kaybettikten sonra ümitsizliğe kapılmadığını dile getirdi. İkinci raundu kazanarak rakibine gücünü gösterdiğini belirtti. Son rauntta elinden gelenin fazlasını yaparak maçı kazandığını sözlerine ekledi.

Ayşe Çağırır; 2022 yılında Türkiye’de düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nı kesinlikle unutmayacak. Çünkü, bu organizasyonda kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazandı. Genç sporcu; ev sahibi olmalarının avantajını en iyi şekilde kullandıklarını ifade etti. Kendisine çok güvendiğini sözlerine ekledi. Ayrıca, turnuva başlamadan evvel en büyük hedefinin 19 Mayıs’ta İstiklal Marşı’nı okutmak olduğunu dile getirdi.

Ayşe Çağırır Kimdir?

1995 doğumludur. Kahramanmaraş’ta dünyaya gelmiştir. 1.60 boyundadır. Geçmiş yıllarda da önemli başarılar elde etmiştir. Örneğin, 2014 yılında Romanya’da düzenlenen Avrupa Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 48 kiloda altın madalya kazanmıştır. Yıllar içerisinde kendisini geliştiren Çağırır; 2022 yılında Türkiye’de düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda 48 kiloda dünya şampiyonu olarak tüm ülkeyi gururlandırmıştır.

Boksta Başarılar Gelmeye Devam Ediyor

Türkiye’nin Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda elde ettiği başarılar Ayşe Çağırır ile sınırlı değil! Diğer kadın sporcuların da göğsümüzü kabarttıklarını söyleyebiliriz.

Buse Naz Çakıroğlu; 50 kilo finalinde Kolombiyalı rakibini yenmeyi başardı. Hatice Akbaş; 54 kilo finalinde Romanyalı rakibini devirerek bir dünya şampiyonluğu daha kazandı. Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda da bir hayli başarılı olan Busenaz Sürmeli; 66 kilo finalinde Kanadalı rakibini yenmeyi başardı. Şennur Demir de kendi kategorisinde şampiyon oldu.

Sonuç olarak, Türkiye’nin Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda tam dört farklı kategoride dünya şampiyonluğu elde ettiğini söyleyebiliriz.