Başakşehir 3. Hafta Değerlendirmesi

Başakşehir, Abdullah Avcı ile yükselen Okan Buruk ile zirveye ulaşan bir takım halinden başka bir halde, neredeyse yıllardır kümede kalma mücadelesi veren takım görüntüsünde bir oyun oynuyor. Özellikle 2019/2020 sezonundan yani şampiyon olduğu sezondan sonra kadrosunda inanılmaz bir güç kaybına uğrayan İstanbul temsilcisi, 2020/2021 sezonunda neredeyse küme düşecekken ligin son virajında aldığı kritik puanlarla kalmayı başardı.

Başakşehir’de Yakın Geçmiş

Bu sezon da kadrosuna iyi sayılabilecek takviyeler yapmasına rağmen Başakşehir’in kadrosu, takımı iki sezon öncesine götürecek bir güçte görünmüyor. 2021’in Şubat ayından bu yana takımın başında görev yapan Aykut Kocaman’ın 24 maçta puan ortalaması 1.13 olarak belirlenirken, 3. Hafta itibariyle Başakşehir ligin 19. Sırasında yer alıyor ve herhangi bir puan kazanabilmiş değil. Takımın efsanesi ve yıldızı Visca uzun bir zamandan bu yana geçmiş görüntüsünden uzakta ve takım onun yaratıcılığı ile gelen patlayıcı özelliklerine oldukça ihtiyaç duyuyor.

Kayserispor Maçından Çıkarılacak Dersler

28 Ağustos 2021’de oynanan ve galibiyeti olmayan iki takımın oynadığı maçta Kayserispor yeni transferi Mame Thiam’ın attığı golle maçı 1-0 kazandı. Daha baskın bir oynayan Başakşehir’in ise değinildiği gibi çok ciddi bir kalite ve yetenek eksikliği var. Buldukları fırsatları gole çeviremeyen ekip aynı zamanda Kayserispor’a da çok ciddi fırsatlar tanımış oldu. Genel anlamıyla Başakşehir’in sol tarafına yüklenen Hikmet Hocanın bu planı işe yaradı ve golün gelişimi de ciddi atakların gelişimi de sağ kanattan Emrah Başsan’ın ayağından oldu. Başakşehir’in öncelikle ihtiyacı olan şey ciddi bir özgüven. Takımda gerçekten gol atacağına inanarak oynayan oyuncu neredeyse yok denecek kadar az. Genel anlamıyla savunma konusunda problemler yaşadıklarını da söylemek mümkün. Burada ifade etmek gereken pek tabii herhangi bir takım başka bir takım karşısında ve ligin 3. Haftasında yenilgi alabilir ancak ne Kayserispor bu ligin iyi bir takımı ne de oyununu bildiğimiz Başakşehir 3 haftada tek bir golü olacak kadar zayıf bir ekip. Kayserispor karşısında ayağına gelen onca fırsatı kolaylıkla tepen Başakşehir’in durumu zirveye oynayan ve puan kaybını ligin başında yapmayı yeğleyen bir büyük takımın durumundan çok daha farklı bu nedenle.