Başakşehir – Gaziantep FK Maçı Değerlendirmesi

Spor Toto Süper Lig’in 25. haftasında Medipol  Başakşehir, Gaziantep Fk’yi konuk etti. Yeni transferlerin sahne aldığı mücadelede Başakşehir, Pizzi ve Serdar Gürler’in golleriyle sahadan 2-0 galip ayrıldı.

Puanını 40’a çıkaran Turuncu lacivertli ekip, Avrupa kupaları adına önemli bir 3 puan kazanmış oldu ve 4.sıraya yükseldi.

Pizzi’nin Rolü Hücum Gücünü Artırdı

Her iki takımda  sezon içerisinde benimsedikleri oyun tarzlarını yansıtarak maça başladı. Başakşehir, topla daha fazla oynayan taraf olurken, Gaziantep FK, orta alanda ve kendi yarı sahasında karşılayarak, rakibine boş alan bırakmamaya çalıştı. Kırmızı siyahlılar bu planda zaman zaman başarılı olsa da Başakşehir, yeni transferlerinden Pizzi ve  Trezeguet hareketli oyunu,  sağ kanatta Serdar Gürler ve orta alanda Berkay’ın derin toplarıyla Gaziantep’in savunma dengesini bozmayı başardı. Emre Belözoğlu özellikle Pizzi’ye saha içersinde özgürlük tanıdı.

Hücum başlangıçlarında sorumluluk alan tecrübeli oyuncu, serbest rolüyle sağ, sol veya merkez hücumlarında gezgin oyun kurucu rolüyle takımına her hücumda +1 kişi olarak avantaj sağlarken, çabukluğu ile fark yarattı. Takım olarak pres setlerini iyi uygulayan Turuncu lacivertliler, 34’de rakibinin hatasından yararlandı ve yeni transferi Pizzi’yle öne geçti.

Okaka’nın kazandığı topta Trezeguet ile hızlı hücuma geçen Başakşehir, merkezden hücuma çok iyi katılan Pizzi’yi gördü ve ceza yayı üzerinde temiz bir vuruş yapan Pizzi takımını öne geçiren golü attı.

Başakşehir, 2.Devrede Geçiş Hücumlarında Etkili Oldu

Turuncu lacivertliler, yeni transferlerinden önce Visca haricinde topu kaptığında  hızlı geçiş hücumları yerine kısa paslarla rakip yarı sahaya yerleşerek pozisyon üretmeye çalışıyordu. Pizzi, Trezeguet Serdar Gürler ve Okaka’dan oluşan hücum hattıyla farklı bir oyun kurgusu oynayabileceğinin de sinyallerini verdi. 45 ile 60 arasında skor üstünlüğü ile birlikte rakibini orta sahada karşılayan Başakşehir, Berkay’ın attığı hat kıran paslarda Trezeguet Pizzi ve Serdar Gürler ile başarılı geçiş hücumları gerçekleştirdi ve yanlış top kontrolleri veya pas tercihleri net pozisyonların harcanmasını sağladı.  Bu geçiş hücumlarında Okaka’nın rolü de oldukça önemliydi.

Atılan uzun toplarda fiziksel olarak üstünlük kuran Okaka, etrafında serbest rolde dolaşan Pizzi’ye verdiği paslarda hücum başlattı. 70 ile 80 arasında maçta tempo düştü. Rakibini kendi yarı sahasında karşılayan Turuncu lacivertliler, Gaziantep’in etkili ataklarında da ters kademelerdeki başarısıyla tehlikeyi önlese de sol taraftan rakibine tehlikeli pozisyonlar verdi.

Dakikalar ilerledikçe rakibin çok adamla hücum yapmasını avantaja çeviren Başakşehir, savunmada bırakılan boşlukta farkı artırma şansını Serdar Gürler ile yakaladı ancak başarılı olamadı. Gulbrandsen’in de oyuna girişiyle sol kanattan geçiş hücumları kovalayan Başakşehir, 87’de Gulbrandsaen’in yarattığı pozisyonda savunmadan seken topu Serdar Gürler boş kaleye tamamladı ve farkı ikiye çıkararak takımını rahatladı.

Ndayishimiye özellikle Gaziantep’in baskı kurduğu 70 ile 80. Dakikalar arasında hem havadan hemde yerden yaptığı başarılı müdahelelerle ikinci yarının en iyi isimlerinden biriydi.