BAŞAKŞEHİR’DE KOCAMAN UMUTLAR

Başakşehir’in hikayesi aslında çok farklı. Abdullah Avcı ile başlayan bu proje sonunda Okan Burukla tarihinde ilk kez şampiyon oldu. Ertesi sene Şampiyonlar Liginde zor bir gruba düşüp iyi bir futbolla İngiliz devi Manchester United’ı İstanbul’da yenmeyi başardı. Yönetim sezon içerisinde aldığı kötü sonuçlarla şampiyon olan teknik adamı Okan Buruk ile yollarını ayırıp kurtarıcı olarak Aykut Kocaman’ı takımın başına getirdi. Ligin son haftalarına kadar düşme mücadelesi verip ligde kalmayı başardı.

Aykut Kocaman Doğru Profil

Aykut Kocaman’ın Fenerbahçe kariyerini eleştirenler olabilir. Bunun sebebi tutucu oyun tarzı ve defansif oyun anlayışı. Bu oyunla Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Liginde yarı final oynadığını unutmamak gerek kaldı ki yarı final de Ivan Bebek faciası ile elendiler. Bana göre Aykut hoca hem kadro planlamasıyla öne çıkan bir hoca hem de pragmatist oyunu en iyi oynatan Türk hocalardan bir tanesi. Başakşehir Okan hocayla farklı bir oyun oynadı. Aykut hoca ile farklı bir oyun oynuyor ama ikisininde ortak bir tarafı var ikisi de kadro planlamasını iyi yapan, pragmatist hocalar. Başakşehir’in bir proje takımı olarak kurulduğunu düşünürsek Aykut hoca tam aradıkları profil. Bunu söylememin sebebi Konyaspor da oynattığı sonuç odaklı futbolu. Konyaspor’da bunu başaran bir teknik adam Başakşehir gibi son 4 sezondur yaptığı çıkış ve sonucunda gelen şampiyon olmuş bir takımda başarılı olmaması için hiçbir neden yok. Aykut Kocaman taktiğine saygı duyan kendi oyun planı dışına çıkmayan itiraz etmeyen bir oyuncu grubu istediğini daha önceki takımlarda gördük. Şu anki kadrosuna takviye yaptıkları taktirde Avrupa kupalarına oynayan bir takım izleyebiliriz.

Küllerinden Doğabilir

Bu sezon Başakşehir’i Abdullah Avcı’nın ilk geldiği zamanlarındaki oynattığı sonuç odaklı oyununa benzetiyorum. Yönetimi, kulüp statüsü ve imkanları tabi ki de aynı değil. Başakşehir küllerinden doğmanın peşinde ki bunun için en uygun hoca kesinlikle Aykut hocaydı. 5 sezondur takımda olan oyuncuların yaşlanması ve ayrılmak isteyen oyuncular, çeşitli satışlar yeni bir yapılanmanın geldiğini gösteriyor. Geçen sezon için Aykut hocayı değerlendirmekte doğru olmaz 5 sezonluk bir kadro planlaması üzerine gelen bir teknik adam. Kendi oyun planına uygun oyuncuları sağlam bir kadro planlaması ile Başakşehir yine eski gücüne kavuşup üst sıraları zorlayan bir ekip haline gelecektir.