Basketbol Derbisinde Kazanan Fenerbahçe Beko

Türkiye spor tarihinin en eski derbisi olan Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin kendisine alan bulduğu bir diğer spor da basketbol. Her iki takımın da taraftarları tarafından parkedeki oyuncular için oluşturulan şahane atmosfer, takımların gösterdikleri performanslar, maçın heyecanı ve ritmi gibi pek çok özelliğiyle öne çıkan Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin 2021/2022 sezonundaki ilk düellosunda kazanan taraf Fenerbahçe Beko oldu.

Bu skorla birlikte ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin 12’inci haftasında 11’inci galibiyetini alan Fenerbahçe Beko liderliğini sürdürmeye devam ederken, Galatasaray NEF ise bu sezonki 5’inci mağlubiyetini aldı.

Derbinin Hikâyesi

ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin 12’inci haftasında Galatasaray NEF’in maçlarını yaptığı Sinan Erdem Spor Salonu’nda karşı karşıya gelen iki ezeli rakipten ilk çeyreği önde tamamlayan taraf Fenerbahçe Beko oldu.

Dyshawn Pierre’in sayılarıyla mücadeleye başlayan Fenerbahçe Beko’ya Melo Trimble’ın sayılarıyla cevap veren Galatasaray NEF, oyunun içinde bu sayede kalırken, ikinci çeyrekte son THY Avrupa Ligi maçında kariyer rekorunu kıran Jan Vesely ve Melih Mahmutoğlu oyuna ağırlıklarını koyunca Fenerbahçe Beko, soyunma odasına 35-42 önde girmeyi başardı.

Devre arasından da daha iyi dönen Fenerbahçe Beko oldu ve Sarı Lacivertliler bir dönem sayı farkını iki haneye çıkartmayı başardı. Ancak Galatasaray NEF, taraftarının yarattığı inanılmaz atmosfer ve itici güç sayesinde maçta çok heyecan verici bir geri dönüşe imza atmayı başardı ve Dee Boost ve DeVaughn Akoon-Purcell ile birlikte Galatasaray NEF, skoru bir ara 63-56’ya kadar getirerek taraftarlarını galibiyet adına heyecanlandırdı.

Ancak son çeyrekte Fenerbahçe Beko’nun yıldız oyuncusu Nando De Colo sazı eline aldı ve üst üste sayılar atarak Fenerbahçe Beko’yu bu sezonki 11’inci galibiyetine taşıdı. Galatasaray NEF’te 19 sayı kaydeden Dee Boost ve DeVaughn Akoon-Purcell’in bu performansları Sarı Kırmızılı takımı taraftarı önünde galibiyete taşımaya yeterli olmadı.

Fenerbahçe Beko’da ise kaptan Melih Mahmutoğlu attığı 22 sayıyla birlikte hem takımının hem de maçın en çok skor üreten oyuncusu olurken, son çeyrekte şahane bir performans sergileyen Nando De Colo 19 sayı, Jan Vesely 14 sayı ve 12 ribaunt, Dyshawn Pierre 13 ve Devin Booker ise 12 sayı ile takımlarının galibiyetinde önemli rol oynayan diğer oyuncular oldular.

Fenerbahçe Beko İlk Eşiği Atladı

Bu sezonun başından bu yana oldukça tartışmalı bir performans sergileyen ve özellikle THY Avrupa Ligi’nde bir dönem oldukça sıkıntılı günler geçiren Fenerbahçe Beko, 9 Aralık günü oynanan Zenit St. Petersburg maçıyla birlikte morallendikten sonra Galatasaray gibi ezeli bir rakip karşısında iyi performansla galip gelmeyi başardı.

Üst üste oynayacağı maçlar nedeniyle zor bir takvime giren Fenerbahçe’de bu takvimin ilk iki ayağı olan Zenit ve Galatasaray maçları Fenerbahçeli taraftarları sezonun geri kalanı adına daha da ümitlendirdi ancak Fenerbahçe Beko’nun THY Avrupa Ligi’nde ritmini bulması için daha fazla zamana ihtiyaç var.