Basketbolun NBA’e Uzanan Tarihi

Basketbol, 1891 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde, Springfield YMCA Koleji’nde görevli Kanadalı beden eğitimi öğretmeni Dr. James Naismith tarafından icat edildi.

Naismith, öğrencilerin kışın kapalı spor salonunda oynayabilecekleri bir oyun yaratmak istiyordu. Bu amaçla, yemekhaneden aldığı iki büyük şeftali sepetini salonun 3.05 metre yüksekliğindeki balkon demirlerine astı ve topu bu sepetler içerisine sokarak sayı elde etme kuralını koydu. Naismith‘in icat ettiği bu yeni oyun, kısa sürede YMCA okullarına ve ardından tüm Amerika Birleşik Devletleri’ne yayıldı. 19. yüzyılın sonlarında, basketbolun yaygınlaşmasıyla birlikte profesyonel takımlar da kurulmaya başladı. 1896 yılında Trenton Nationals, Brooklyn YMCA takımını 16-1 yenerek profesyonel basketbol tarihindeki ilk maçı kazandı.

Basketbolun İlk Adımları

Yirminci (20) yüzyılın başlarında, Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok farklı basketbol ligi kuruldu. Ancak, 1. Dünya Savaşı, Büyük Buhran ve 2. Dünya Savaşı gibi zorlu dönemler, bu liglerin çoğunun kısa ömürlü olmasına neden oldu. Bu zorlu dönemde ayakta kalabilen iki lig, 1925 yılında kurulan American Basketball League (ABL) ve 1935 yılında kurulan National Basketball League (NBL) oldu.

ABL ve NBL takımları, 1-2 bin kişilik ufak spor salonlarında mücadele etmek zorunda kalıyordu. Bu nedenle, gelir elde etmekte zorlanıyorlar ve ayakta kalmak için mücadele ediyorlardı.

Basketbola 2. Dünya Savaşı Katkısı

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde gündelik hayat yavaş yavaş normale döndü. Halk, eğlence sektörüne para harcamaya başladı. Bu dönemde, basketbolun popülaritesi de artmaya başladı.

1936 Kış Olimpiyatları’nda basketbolun ilk kez yer alması, bu spora olan ilgiyi daha da artırdı. Boston, New York, Detroit ve Chicago gibi kentlerdeki salonların sahipleri, buz hokeyi takımları kurarak tesislerini dolu tutmaya başladılar. Ancak, salonların hiç iş yapmadığı günler de oluyordu. Bu boşluğu doldurmak ve para kazanmak için, yeni bir basketbol ligi kurma fikri ortaya çıktı.

6 Haziran 1946 tarihinde, New York City’de 11 salon sahibi, Basketbol Association of America (BAA) adını verdikleri yeni bir basketbol ligi kurdu. Bu ligde yer alan takımlar, ABL ve NBL’den transfer edilen oyuncularla oluşturuldu.

BAA’nın ilk sezonunda 11 takım mücadele etti. Sezonun sonunda Philadelphia Warriors, Toronto Huskies’i 4-1 yenerek şampiyon oldu. BAA’nın ilk sezonu, oldukça başarılı geçti ve ligin popülaritesi hızla artmaya başladı.

1949 yılında, BAA ve NBL birleşerek National Basketball Association (NBA)’ı kurdu. Bu birleşmenin ardından, NBA’in popülaritesi daha da arttı ve lig, dünyanın en popüler basketbol ligi haline geldi.

NBA bugün, dünyanın en büyük ve en önemli spor liglerinden biridir. Ligde, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve diğer ülkelerden 30 takım mücadele etmektedir. NBA, her yıl milyarlarca dolar gelir elde etmektedir.

NBA, basketbolun gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Lig, basketbolu küresel bir spor haline getirdi ve bu sporu dünyanın her yerindeki insanlara sevdirdi.