Beşiktaş, Dortmund’un Temposuna Yenildi

Avrupa macerasına Dortmund maçıyla başlayan Beşiktaş, sahadan 2-1 mağlup ayrıldı. Siyah beyazlılar maçı skor olarak kaybetmesine rağmen sahadaki mücadelesiyle alkışlanırken Dortmund’un oyun temposuna ayak uyduramadı.

Siyah Beyazlılar Mücadelesiyle Alkış Topladı

Şampiyonlar Ligi arenasına Borussia Dortmund maçıyla başlayan Beşiktaş, sahadan mağlup ayrılmasına rağmen oynadığı futbolla alkış topladı. Alman devine karşı maçın belli zaman dilimlerinde üstünlük kurarak beklentilerin üstüne çıkan Siyah beyazlıların, ilk yarıda yediği iki şanssız gol maçın gidişatını etkiledi.

Maça iyi başlayan Kara kartal, ilk 15 dakikada taraftarında desteğiyle Dortmund’a karşı oyun üstünlüğünü eline aldı. Maçtan sonra Teknik direktör Sergen Yalçın’da bu konuya değindi. Yalçın, Dortmund’un maça baskılı başlayacağını tahmin ettiğini  ve takımının ilk 15 dakikadaki oyununu beğendiğini söyledi.

Aynı şekilde Dortmund Teknik direktörü Marco Rose’da maçtan sonraki demeçlerinde bu konuya değindi. Rose, Beşiktaş’ın mücadelesini taktir ederek ilk 20 dakikada oyun üstünlüğünün Beşiktaş olduğunu ve bunu beklemediklerini söyledi.

Siyah beyazlıların oyun üstünlüğünden sonra maç dengeye gelince, yetenek devreye girdi. Savunmada sağlam yapısıyla geçit vermeyen Alman ekibi Jude Bellingham’ın ceza sahasına attığı sürpriz koşu sonucunda ilk tehlikeli atağını gerçekleştiren Dortmund, Bellingham’ın mükemmel yeteneğiyle golü buldu.

Atiba’nın Bellingham’ı takip etmemesi gole davetiye çıkardı. Topu çok hızlı çeviren Alman ekibinin temposuna yetişemeyen Siyah beyazlılar, ilk golü kalesinde gördü. Atiba’nın Süper lig seviyesinde oynadığı futbol yeterli kalsa da yenilen ilk gol  Avrupa arenasında tempomuzun ne kadar yetersiz kaldığını gösteren bir gol niteliğindeydi.

Maç boyunca oyun aklıyla, fizik gücüyle ve temposuyla fark yaratan Bellingham maça da damgasını vurmuştu.

Bu Seviyede Taçtan Gol Yenmez

İlk yarının son anlarında yenilen ikinci gol ile maçın gidişatı tamamen değişti. Siyah beyazlılar devreye 1-0 ile girse belkide mücadele gücüyle maçı dengede tutabilirdi. Golün taçtan yenilmesi de maç sonrasında eleştirileri beraberinde getirdi. Artık Bu seviyede taçtan gol yiyen takım dünya üzerinde neredeyse azaldı.

Bu golde takımlarımızın Avrupa futboluna ne kadar uzak olduğunun göstergesiydi. Maçtan sonra Sergen Yalçın’da bu konya değindi. Bu seviyelerde taçtan gol yememeliyiz diyerek takımına eleştiride bulundu.