Beşiktaş Galatasaray Derbisinden Notlar Geldi

Ligin en kritik maçlarından biri olan Beşiktaş-Galatasaray derbisinin oynanmasına artık çok az bir zaman kaldı. 25 Ekim Pazartesi günü saat 20.00’da Beşiktaş’ın sahasında oynanacak maçın tarihi neredeyse 100 seneyi bulurken oynanan maçlarda birçok ilginç ve farklı olay yaşandı, farklı skorlar ortaya çıktı.

Süper Lig’de oynanacak olan 69. Randevu öncesinde her iki taraf da mutlak galibiyeti hedeflerken, bu maçtan çıkacak sonuç iki takım için de sezonun hikayesinin yazılmasında bir dönüm noktası olabilir. Bilindiği üzere Beşiktaş bu maç öncesi oynadığı son 8 maçta sadece 2 galibiyet alabilirken, Galatasaray ise rakibinden daha iyi bir durumda.

Sarı Kırmızılılar, ligde çıktıkları son 3 maçı da galibiyetle tamamlamayı başarırken, Avrupa Ligi’nde oynadıkları Lokomotiv Moskova maçından da 1-0 galip ayrılmanın moraliyle ülkeye döndüler. Bu maç öncesi iki takım da 17 puana sahipken Beşiktaş averaj farkıyla rakibinden üst sırada yer alıyor.

Taraftarın Olmadığı Derbiler

Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanan maçlar yakın zamana kadar koronavirüs nedeniyle seyircisiz oynanıyordu. Bununla birlikte iki takım arasında oynanan maçlarda taraftarların sebep olduğu olaylar nedeniyle birden fazla kez tezahürat sesi duyulamadı.

İlk olarak 2007/2008 sezonunda Ali Sami Yen Stadı’nda oynanan maçta Galatasaray’ın bir önceki sezondan kalan 5 maçlık cezasına rastlaması nedeniyle seyircisiz oynanan derbi, sonradan Türk Futbol tarihinin en çok seyirciyle oynanan maçı oldu, bir kez de Galatasaray’ın deplasman yasağı nedeniyle sadece Beşiktaş’ın taraftarlarının statta olduğu şekilde de oynandı.

Geçen sezon koronavirüs nedeniyle iki maç da seyircisiz oynanırken, bu sezon alınan önlemler ve kısıtlama kararları neticesinde belirli sayıda taraftar sahaya alınabiliyor. Beşiktaş’ın İnönü Stadı’nın yıkılıp tekrardan yapıldığı süreçte maçlarını oynadığı Olimpiyat Stadı, en çok seyirci rekorunun dışında bu derbide başka bir olayla da hatırlanıyor.

Bilindiği üzere 2013/2014 sezonunun 5. Haftasında oynanan derbi, Beşiktaşlı taraftar gruplarının sahaya atlaması nedeniyle yarıda kalmış ve sonrasında Galatasaray’ın hükmen kazanması kararı alınmıştı.

4-4 Skoru Öne Çıkıyor

İki takım arasında birçok maç berabere biterken, berabere biten maçlarda ise 4-4’lük skor dikkat çekiyor. İki takım arasında oynanan maçlarda ilk kez 4-4’lük bir skor çıktığında takvimler 4 Ocak 1935 tarihini gösteriyordu.

Bu maçtan 2 sene sonra Fenerbahçe Stadı’nda oynanan İstanbul Ligi karşılaşması da yine 4-4’lük skora sahne olurken, üçüncü 4-4 skoru ise 1940 yılının Mayıs ayında Bahar Kupası kapsamında Taksim Stadı’nda oynanan maçta ortaya çıkmıştı.

Yine 1940 yılında ancak bu sefer Haziran ayında ve Şeref Stadı’nda oynanan maçta da tekrar 4-4’lük bir skor çıkması da derbi tarihindeki ilginç bir not olarak kaydedildi. Bununla birlikte iki takım arasında oynanan maçlarda en son 4-4 skoru tabelaya yansıdığında tarih 1968’di ve Galatasaray’ın efsane stadı Ali Sami Yen bu maça ev sahipliği yapmıştı.