BEŞİKTAŞ ICRYPEX GENÇ OYUNCULARINA GÜVENİYOR

Beşiktaş Icrypex Erkek Basketbol Takımı, ING Basketbol Süper Ligi’ne kötü başlamasına rağmen 23. hafta itibariyle çıktığı 23 maçtan 13 galibiyet ile ayrılarak ligin 6. sırasında yer almayı başardı. Bu başarılı yükselişin en büyük nedeni olarak ise siyah beyazlı takımın genç oyunculu bir kadro oluşturması gösteriliyor. Sezon başlamadan yeni bir strateji belirleyen ve genç oyunculara şans vermeye karar veren Beşiktaş Icrypex, 8. haftadan sonra başarı grafiğine gözle görülür bir ivme kazandırdı.

ING Basketbol Süper Lig’inin 8. haftasına kadar sadece bir kez galibiyet alan ve 7 mağlubiyetle ligin son sırasında kendine yer bulan Beşiktaş Icrypex, bu sezon ciddi bir yapılanmaya gitti. Gittiği yapılanma ile birlikte kadrosuna daha genç oyuncuları dâhil etmeye karar veren siyah beyazlı takım, ligdeki kötü başlangıcını tersine çevirdi ve puan cetvelinde son sıradan 6. sıraya kadar yükseldi.

Beşiktaş Icrypex; Alperen Şengün (18), Hakan Sayılı(21), Furkan Haltalı(18), Şehmus Hazer(22) ve Sadık Emir Kabaca(20)  gibi genç basketbolcuları kadrosuna dâhil ederek son 15 haftada yüksek bir performans göstermeyi başardı.

Öte yandan, siyah beyazlı takımın ligdeki yükselişine önemli katkılar sağlayan ilk 3 ismi düşündüğümüzde aklımıza James Blakcmon, Şehmus Hazer ve Alperen Şengün geliyor.

Şehmus Hazer görev aldığı 21 maçta 305 sayı yaparak 14,52 ortalama yakaladı. James Blackmon, çıktığı 19 maçta 343 sayı yaparak 18,05’lik bir ortalama tutturdu. Bu 3 ismin en skoreri ise Alperen Şengün oldu. Şengün, görev aldığı 23 maçta 439 sayı üreterek 19,09 ortalama yaptı.

BEŞİKTAŞ’TAN MİLLİ TAKIMA 4 OYUNCU

Sezon başındaki kötü gidişatına genç oyuncularıyla son veren Beşiktaş Icrypex, ekibinden 4 oyuncuyu da A Milli Takım’a göndermeyi başardı. Şehmus Hazer, Furkan Haltalı, Alperen Şengün ve Sadık Emir Kabaca A Milli Takımı’nın aday kadrosuna davet edildi.

Sadık Emir Kabaca daha sonra kadrodan çıkarıldı fakat Şehmus Hazer ve Alperen Şengün yüksek performansları sayesinde milli takımın önemli oyuncularından olmayı başardı. Şehmus Hazer, 2022 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde, A Milli Takım’ın Hırvatistan’la oynadığı maçta 9 sayı üretti. İsveç’le oynanan maçta da 8 sayı üretip 2 ribaunt yaptı.

Öte yandan Alperen Şengün ise A Milli Takım’ın İsveç’i 88–80 yendiği o maçta 24 sayı üretip 12 ribaunt yaptı. Genç basketbolcu ayrıca Hırvatistan karşılaşmasında da 6 sayı üretip 5 ribaunt yaparak takımına katkı sağladı.

UMUT ŞENOL: HEDEFİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Beşiktaş Kulübü Basketbol ve Gayrimenkul Geliştirmeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Umut Şenol takımla ilgili yaptığı açıklamada Alperen Şengün’ün bireysel performansıyla öne çıktığını fakat buna rağmen ekip parformans ruhunun yakalandığını ve bireysel performans ile beraber takımdaşlığın, takım bilincinin de çok geliştiğini ve takım olarak Akatlar’da bir aile ortamı yaratmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Şenol ayrıca Beşiktaş’ın hedefsiz kalamayacağını, bu sene için hedeflerinin ise milli takıma en çok oyuncu gönderen takım olmak olduğunu ve takımdan 4 oyuncunun milli takıma davet edilmesiyle bu hedeflerini gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.