Beşiktaş Umtiti’de Israrcı

Bu sezon yaşadığı sakatlıkların etkisiyle oldukça zor zamanlar geçiren ve puan kayıpları yaşayan Beşiktaş, milli ara öncesi Sivasspor karşısında aldığı kritik galibiyetle moral bulmuştu. Özellikle savunma hattında Domagoj Vida’nın ve Welinton’ın sakatlanması ve Francisco Montero’nun da koronavirüs kaparak izole edilmesi nedeniyle savunma hattında alternatif oyuncularını değerlendirmek durumunda kalan Beşiktaş’ta bu hatta oynayabilen Necip Uysal ve Mehmet Topal da sakatlanarak takımı yalnız bırakmak zorunda kalmışlardı.

Avrupa’da ilerleyebilmek adına sezon başında oldukça iddialı bir kadro kuran Beşiktaş, mali açıdan zor zamanlar geçiren Barcelona’nın Fransız stoperi Samuel Umtiti’yi kadrosuna katarak hem bir alternatif oluşturabilmek hem de tecrübelenmeyi amaçlıyor.

Umtiti’nin Sakatlıklar Peşini Bırakmadı

Beşiktaş’ın bu arayışıyla birlikte belirtilmesi gereken durumlardan birisi de Katalanların stoperinin de müzmin sakat olarak değerlendirilebilecek kadar fazla sakatlık yaşayan bir oyuncu olduğu olmalı. 2016 senesinde altyapısından yetiştiği Olimpik Lyon’dan Barcelona’ya 25 milyon Euro karşılığında transfer olan Fransız oyuncu burada tam 13 kere sakatlık yaşadı.

Yaşadığı 13 sakatlıktan 6’sında dizinden problemler yaşayan oyuncunun bu durumu Barcelona’da gözden düşmesine ve geleceğine dair tedirginliklerin oluşmasına neden olmuştu. Barcelona’da 6. Sezonunu geçiren ve geriye kalan 5 sezonda ligde tam 100 maçta oynamayan Umtiti, sezon başında Barcelona’dan ayrılması beklenen isimlerden birisiydi.

Kulüp başkanı ve yöneticileriyle yaptığı görüşmelerde bir şans daha isteyen Umtiti’nin bu isteği geri çevrilmedi ancak Fransız oyuncu sezon başından bu yana herhangi bir maçta süre alamadı. Barcelona’nın içinde bulunduğu maddi krizden dolayı verimsiz olan ve yüksek maaş alan oyuncularıyla yolunu ayırmayı hedeflediği bir dönemde senelik 12 milyon Euro gibi bir maaşı olan Umtiti’nin maaş yükünden kurtulabilmek adına devre arasındaki transfer döneminde tüm alternatifleri değerlendirileceği düşünülüyor.

Umtiti’nin de takımdan ayrılmayı kabul ettiği ve Şampiyonlar Ligi’nde yer alan bir takıma gitmek şartının olduğu ifade edilirken oyuncunun 2023 senesinin Haziran ayına kadar sözleşmesi bulunuyor.

Beşiktaş Adına Riskli Olabilir

Kara Kartallar, her ne kadar Şampiyonlar Ligi tecrübesi nedeniyle Samuel Umtiti’yi takip ediyorsa da oyuncunun sakatlık problemi ve çok uzun zamandan beri bir maç ritminin içinde olmaması olası bir Beşiktaş macerası için de risk teşkil ediyor.

Bunun yanı sıra oyuncuya verilecek maaş da takımın içindeki dengeleri bozabilir. Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk iki maçını kaybeden Siyah-Beyazlılar eğer gruptan çıkmayı ya da UEFA Avrupa Ligi’ne gitmeyi başaramazlarsa zaten maaşları Beşiktaş adına yüksek olan Pjanic, Teixeira, Batshuayi, Ghezzal gibi oyuncuların bulunduğu bir ortamda Umtiti’ye de para vermiş olmak durumunda kalacaklar.

Bununla birlikte Beşiktaş başkanı Ahmet Nur Çebi’nin de açıkladığı gibi maaşında zam isteyen Cyle Larin’in de problem yarattığı bir ortamda Beşiktaş’ın Umtiti’den daha güvenilir ve daha az maliyetli bir oyuncuya yönelmesi Siyah Beyazlılar adına daha mantıklı olabilir.