BEŞİKTAŞ’IN BÜYÜK UMUTLARLA BEKLENEN TRANSFERİ GERÇEKLEŞEMİYOR

Lyanco, 2017’den beri Torino için oynayan Brezilyalı-İtalyan bir defans oyuncusu. İtalyan kulübü için etkileyici bir form sergiliyor ve performansları Beşiktaş da dahil olmak üzere Avrupa’nın en iyi kulüplerinden bazılarının dikkatini çekti.

Beşiktaş’ın Lyanco İlgisi

Beşiktaş, 2021-22 sezonunun sonunda kulüpten ayrılan Domagoj Vida’nın yerine Lyanco‘yu imzalamakla ilgileniyordu. Lyanco, Şampiyonlar Ligi’nde de deneyimli, genç ve yetenekli bir savunma oyuncusu olduğu için Beşiktaş için uygun görüldü.

Müzakereler

Beşiktaş ve Torino, Lyanco için aylardır pazarlık halindeydi. İki kulüp bir anlaşmaya varmaya yakındı, ancak anlaşma sonunda başarısız oldu.

Terk Nedenleri

Beşiktaş ile Torino arasındaki anlaşmanın başarısız olmasının birkaç nedeni var. Bunun bir nedeni, iki kulübün transfer ücreti konusunda anlaşamamasıdır. Torino’nun Lyanco için 15 milyon euro istediği, Beşiktaş‘ın ise sadece 10 milyon euro istediği açıklandı. Bir diğer sebep ise Lyanco’nun Beşiktaş’a gitmeye pek sıcak bakmamasıydı. Şampiyonlar Ligi’nde oynayan bir kulübe katılmakla ilgilendiği ve Beşiktaş’ın rekabete katılma garantisi olmadığı bildirildi.

Beşiktaş’ın Lyanco transferinden vazgeçme kararı birçok kişi için sürpriz oldu. Kulüp, defans oyuncusu ile yoğun bir şekilde bağlantılıydı ve bir anlaşma yapılmaya yakın görünüyordu. Ancak müzakereler sonunda başarısız oldu ve Lyanco, 2022-23 sezonunda Torino’da kalacak.

Yukarıdakilere ek olarak, Beşiktaş’ın Lyanco transferinden vazgeçme kararında etkili olabilecek diğer bazı faktörler şunlardır:

  • Lyanco’nun sakatlık geçmişi. Lyanco son yıllarda birkaç kez sakatlandı ve Beşiktaş onun kondisyonundan endişe duymuş olabilir.
  • Lyanco’nun maaş talepleri. Lyanco’nun yüksek maaş talep ettiği ve Beşiktaş’ın taleplerini karşılamakta isteksiz davrandığı bildirildi.
  • Beşiktaş’ın mali durumu. Beşiktaş zengin bir kulüp değil ve Lyanco’nun bonservis ve maaş taleplerini karşılayamayabilir.

Genel olarak Beşiktaş’ın Lyanco transferinden vazgeçme kararı birçok taraftar için hayal kırıklığı oldu. Ancak kulüp, başarılı olacağı garanti olmayan bir oyuncu için istenen bedeli ödemeye istekli olmadığı için doğru kararı vermiş olabilir. Beşiktaş’ın yaz aylarında Vida’nın yerine geçip geçemeyeceğini görmek ilginç olacak.

Lyanco’nun Futbolcu Kimliği

Lyanco, 23 Şubat 1997’de Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde doğdu. Ailesi Sırp ve gençken ailesiyle birlikte İtalya’ya taşındı. Genç yaşta futbol oynamaya başladı ve 10 yaşında Fluminense gençlik akademisine katıldı. Akademide yükseldi ve 2015 yılında kulüp için ilk profesyonel çıkışını yaptı.

Lyanco’nun atılım sezonu 2016-17’de geldi. Kendisini Fluminense başlangıç ​​​​dizilişinde düzenli olarak kurdu ve kulübün Copa Sudamericana finaline ulaşmasına yardımcı oldu. Ayrıca 2017 Toulon Turnuvası için Brezilya U20 kadrosuna seçildi ve takımın şampiyonluğu kazanmasına yardımcı oldu.

2016 yılında Lyanco, 7 milyon € ücret karşılığında Torino‘ya taşındı. Eylül 2016’da kulüp için ilk çıkışını yaptı ve kısa sürede başlangıç ​​​​dizilişinde müdavim oldu. O zamandan beri Torino için 100’den fazla maça çıktı ve kulübün 2019-20’de Avrupa Ligi finaline ulaşmasına yardımcı oldu.

Lyanco, 2021’de ilk kez İtalya milli takımına çağrıldı. Takımdaki ilk maçına Eylül 2021’de Hollanda ile oynanan bir hazırlık maçında çıktı. O zamandan beri İtalya için 4 kez forma giydi ve 2021’de UEFA Avrupa Şampiyonasını kazanan kadroda yer aldı.