Beşiktaş’ta Teknik Direktör Sergen Yalçın Dönemi Sona Erdi

Geçen sezon hem süper ligde hem de Ziraat Türkiye kupası şampiyonluğa uzanan Beşiktaş’ta teknik direktör Sergen Yalçın bu sezon geride kalan 15 süper lig maçı ve 6 UEFA Şampiyonlar Ligi maçının ardından hem çok yıpranmış olduğunu hem de kötü gidişe çözüm bulamadığını ifade ederken camianın da önünü açmak adına Ahmet Nur Çebi Başkanlığındaki yönetim kuruluna istifasını sundu ve bu istifa kabul edildi.

Sergen Yalçın’ın İlk İstifası 2 Hafta Önce Gelmişti

Beşiktaş GZT Giresunspor karşısında 27 Kasım tarihinde kendi evinde oynamış olduğu ve oldukça ağır bir skor olan 4 – 0 ile yenilmişti. Bu ağır yenilgi sonrasında yapılan basın toplantısında teknik direktör Sergen Yalçın Başkan Ahmet Nur Çebi ile görüşeceğini ve durum değerlendirmesi yapılacağını ifade etti.

28 Kasım tarihinde maç sonrasında yapılan görüşmede Sergen Yalçın istifa düşüncesini dile getirse de Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi göreve devam etmesi gerektiğini ve Sergen Yalçın’a hala inancının olduğuna dile getirmişti.

Alınan Bu devam etme kararının ardından görevinde sadece 12 gün kaldı. Beşiktaş yönetimi ve teknik direktör Sergen Yalçın’ın aldıkları bu karar sonrasında Beşiktaş süper ligde Kasımpaşa ile deplasmanda oynanan maçta 1 – 1 berabere kaldı.

Hafta içerisinde ise UEFA Şampiyonlar Liginde 6. Maç sonrasında alman ekibi Borussia Dortmund ile karşı karşıya geldi ve bu mücadele ise yine farklı bir skor olan 5 – 0 gibi ağır bir yenilgi ile sonuçlandı. Kötü sonuçların devam etmesi sonrasında hem sergen yalçın’ın çözüm bulamadığını ifade etmesi hem de camianın önünü açmak istemesi sebebiyle sunduğu istifa kabul edildi ve Beşiktaş’ta resmen Sergen Yalçın’ın teknik direktörlük dönemi sona erdi.

Sergen Yalçın Yönetiminde Beşiktaş

Beşiktaş Alt yapısından yetişmiş olan Sergen Yalçın hem futbolculuk döneminde hem de Teknik direktörlük döneminde Beşiktaş camiasına önemli hizmetlerde bulundu ve takıma önemli şeyler kattı hatta somut olarak bakıldığında ise bir tanesi Süper Lig Şampiyonluğu ve 1 tanesi de Ziraat Türkiye Kupası şampiyonluğu olmak üzere 2 tane kupayı Beşiktaş müzesine koymayı başardı.

Beşiktaş’ta teknik direktör olarak 679 gün görevde kalan Sergen Yalçın bu dönemde 79 maça çıktı. Sergen Yalçın teknik direktörlüğünde Beşiktaş geçen sezon süper ligde sahaya çıktığı 40 maçta 26 galibiyet elde ederken 6 maçtan beraberlik ile ayrıldı ve 8 maçtan da mağlubiyet almıştı. Geçen sezon süper ligde 89 gol atmayı başaran Sergen Yalçın’ın takımı kalesinde 44 gol görmüştü.

Ziraat Türkiye kupasında oynanan 5 maçın 5’inide kazanarak kupayı müzesine götüren Beşiktaş kupada çıkmış olduğu maçlarda 10 gol atarken kalesinde 4 gol görmüştü.

UEFA Şampiyonlar ligi elemesinde PAOK’a UEFA Avrupa Ligi elemelerinde ise Rio Ave’ye yenilmişti.

Bu sezon ise geride kalan 15 süper lig maçında 6 galibiyet elde ederken 3 maç beraberlik ile ve 6 maç ise mağlubiyet ile sonuçlandı.

UEFA Şampiyonlar Liginde en basit 2 gruptan bir tanesi olarak görülen gruplardan bir tanesinde yer alan siyah beyazlılar 6 maçta 6 mağlubiyet aldı ve sıfır çekerek tarihi büyük bir başarısızlık elde etti.