Beşiktaş’ta Teknik Direktörlük İçin Çember Daraltıldı

Son Şampiyon Beşiktaş’ta bu sezon alınan başarısız sonuçların ardından Beşiktaş’ı şampiyon yapmış ve hem takımın altyapısından yetişmiş olan hem de teknik direktör olarak önemi başarı yakalayan geçen sezonun iki kupalı teknik direktörü Sergen Yalçın’ın görevine son verildi.

Beşiktaş’ın tarihinde hem futbolcu hem de teknik adam olarak kendisine önemli bir yer kazanmış olan Sergen Yalçın’ın ayrılmasının ardından Beşiktaşlı taraftarlar bu ayrılığın sonsuza kadar sürmeyeceği ve yollarının tekrar kesişerek Sergen Yalçın’ın tekrardan takımın başına geleceğine inandıklarını ve böyle bir isteklerinin olduğunu belirtti.

Son maçta Kayserispor karşısında U – 19 teknik direktörü Önder Karaveli çıkmıştı. Beşiktaş’ın 4 – 2 galibiyeti ile sonuçlanan maçta taraftarlar maçın belirli bir bölümünde Sergen Yalçın tezahüratlarında bulunmuş ve bu ayrılığın taraftarın gönlünde herhangi bir kırgınlığı olmadığı tekrar bir araya gelebileceklerine inanıldığını ifade ettiler.

Teknik direktör arayışını sürdüren Beşiktaş’ta bu konu ile alakalı olarak bir toplantı düzenlendi. Beşiktaş yönetim kurulu bu toplantıda aday teknik direktörler hakkında Futbol Şubesi tarafından sunumlar yapıldı ve listelerinde bulunan 7 – 8 teknik adamı değerlendirmeye aldılar.

Geçtiğimiz hafta yetkili ağızlardan yapılan açıklamaya göre Galatasaray’ında izlemiş olduğu politikanın benzeri mahiyetinde açıklamalar yapıldı ve daha genç sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulacağı buna yönelik transferler ve çalışmaların yapılacağı ifade edildi.

Yönetimin futbol ile ilgili planlaması da belirlenmesinin ardından listede bulunan 7 – 8 teknik adamdan birkaçı bu mantaliteye uygun ve yapılanma sürecinde başarı ile görev alabilecek ve bu sancılı süreci idare edebilecek bir isim göreve gelmesi bekleniyor. Bu istekler doğrultusunda çember daraltıldı ve Portekizli teknik direktör BrunoPinheiro öne çıktı.

Beşiktaş’ta Teknik Direktörlük Adına En Öne Çıkan İsim Bruno Pinheiro

Portekiz 1.ligi ekiplerinden Estoril Praia’da teknik direktörlü görevi yapan Portekizli teknik adam geçen sezonun başından bu yana görevde ve bir alt ligden aldığı takımında önemli bir başarı yakaladı. Geçtiğimiz sezon Portekiz 2. Liginde yer alan Estoril Praia Bruno Pinheiro takımını şampiyon yapmayı başardı.

Portekiz 2. Liginde 34 maçta görev alan BrunoPinheiro’nun takımı 20 galibiyet aldı ve 10 maçtan da beraberlik ile ayrılırken 4 maçtan da mağlubiyet ile ayrılarak 70 puan topladı ve ligi 1. Sırada tamamladı. Geçtiğimiz sezon takımında 2,06 puan ortalaması yakaladı ve yerine getirdiği yapılanma süreci ile birlikte takımını şampiyon yapmayı başardı.

Bu sezon henüz yeni yükselmiş olmasına rağmen takımı ile Bruno Pinheiro 14 maça çıktı. 14 maçlık dönemde 6 galibiyet almayı başarırken 6 maçtan da beraberlik ile ayrıldı ve yalnızca 2 maçtan mağlubiyet ile ayrıldı. Portekiz liginin yeni ekiplerinden olmasına rağmen şu anda en az gol yiyen ekipleri arasında.

Beşiktaş için Portekizli teknik adamın adı ilk olarak sporting Lizbon maçından önce yöneticilerin yediği yemekte Amorim’e övgü olarak portekiz’in en iyi teknik adamı olduğu söylenmiş fakat sportingli yöneticiler şu an ligde en iyi teknik adamın Bruno Pinheiro olduğu ve gelecekte çok daha başarılı bir teknik direktör olabileceğini ifade ettiler.

Bruno Pinheiro’yu Tanıyalım

Portekiz’in Almada bölgesinde 30 Ekim 1976 tarihinde dünyaya gelen Bruno Pinheiro kariyerinde çok uzunca bir süre hem milli takım seviyesinde hem de kulüp seviyesinde alt yapılarda görev aldı. Bu sebeple yapılanmaya gitmek isteyen Beşiktaş için önemli ve doğru bir tercih denilebilir.

Farklı farklı takımlarda alt yapılarda görev alan Portekizli teknik direktör Estoril Praia görevi öncesinde Belçika ligi ekibi Eupen’de yardımcı antrenör olarak görev aldı. Estoril Praia’da göreve geldiği günden bu yana 60 maça çıkan Portekizli teknik adam 1,97 puan ortalaması yaptı ve geçen sezon 2. Ligde şampiyonluğa uzandı.