Brezilya FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda Şov Yapıyor

Kadınların futbolda erkekler kadar iyi olamayacaklarına dair bir önyargı var. 2023 yılında olduğumuz şu günlerde cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında kendisini gösterdiğinden bahsedebiliriz. Kadınlar da erkekler ile özdeşleşen işleri yapabiliyorlar. Bu durum, sporda da etkisini gösteriyor. Kadın takımlarının karşı karşıya geldiği futbol maçları fazlasıyla izleniyor.

2023 yılının Temmuz ayında olduğumuz şu günlerde futbolseverleri memnun edecek türden bir organizasyonun varlığından bahsedebiliriz. FIFA Kadınlar Dünya Kupası, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ortaklaşa düzenlediği bir turnuva olarak dikkat çekiyor. Gelin, turnuvadaki dikkat çeken maçlara bir göz atalım!

Brezilya Güçsüz Rakibini Farklı Mağlup Etti

Futbol denildiği zaman akla ilk gelen ülkelerden birisi de tahmin edebileceğiniz üzere Brezilya! Dünya Kupası’nı en çok müzesine götüren ülke Brezilya! Brezilya Erkek Milli Futbol Takımı, geçmişten bu yana elde etmiş olduğu başarılar ile ülkeyi mutluluğa doyurdu. Brezilya, 2022 yılında Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’na da şampiyonluk amacı ile gitmişti. Vinicius Junior, Richarlison, Lucas Paqueta ve Neymar gibi isimler, yirmi yıl sonra ülkelerine bir Dünya Kupası daha kazandırmanın hayalini kuruyorlardı.

Brezilya, grup aşamasını ve son 16 turunu rahat geçti. Çeyrek finalde Hırvatistan ile karşı karşıya geldi. Maçın normal süresi ve uzatma dakikaları beraberlik ile sona erdi. Kazananı penaltı vuruşları belirleyecekti.

Hırvatistan kalecisi Dominik Livakovic, penaltı vuruşlarında oldukça başarılıydı. Brezilya’nın genç oyuncusu Rodrygo, son penaltı vuruşundan yararlanamadı. Hırvatistan, yarı finale yükseldi. Brezilya, turnuvaya çeyrek finalde veda etti. Hayatını futbola adayan insanlarla dolu bir ülke olan Brezilya’nın turnuvaya bu şekilde veda etmesi ciddi bir hayal kırıklığı oldu.

Aradan aylar geçti. Brezilya, futbolda erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da iddialı! Brezilya Kadın Milli Futbol Takımı, FIFA Dünya Kupası’nı müzesine götürmek istiyor. Sambacıların rakibi Panama oldu. Takdir edersiniz ki, Panama ve Brezilya arasında ciddi bir güç farkı var. Brezilya, bu maçın tartışmasız bir şekilde favorisiydi. Hatta, futbolseverler, Brezilya’nın Panama’yı farklı bir şekilde mağlup edeceğini düşünüyorlardı.

Brezilya, maça tahmin edilebileceği üzere daha iyi başladı. 19’uncu dakikada sahneye Ari Borges çıktı. Takımını 1-0 öne geçiren gole imzasını attı. Aynı oyuncu, 39’uncu dakikada hem kendisinin hem de takımının ikinci golünü kaydetti. İlk yarıyı 2-0 önde tamamlayan Brezilya’nın durmaya niyeti yoktu. 48’inci dakikada sahneye bu defa Beatriz Zaneratto Joao çıktı. Herkes, maçın bu şekilde biteceğini düşünüyordu. Brezilya’nın yıldızı Ari Borges, 70’inci dakikada kendisinin üçüncü, ülkesinin dördüncü golünü kaydetti. Brezilya, bu maçı 4-0 kazanarak gövde gösterisi yaptı. Sambacılar, 29 Temmuz 2023 Cumartesi günü TSİ 13.00’te Fransa ile karşı karşıya gelecek. Brezilya, gruptaki son maçında Jamaika ile oynayacak. Bu gruptan lider olarak çıkması beklenen takım Brezilya!