BURAK YILMAZ MİLLİ MAÇTA DEVLEŞTİ

2022 Dünya kupası Avrupa elemelerinde Türkiye 2021 yılındaki ilk maçına çıktı. Bu maçta kaptan Burak Yılmaz Devle Şti ve adeta maçın adamı oldu.125 gün aranın ardından maça çıkana milli takımımız Türkiye G grubu elemeleri kapsamında Hollanda ile karşı karşıya geldi. Hollanda ile karşılaşmasında rakip takımı yenerek üç puanı kendi hanesine yazdıran milli takım güzel bir açılış yaptı.

Maç Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul Atatürk olimpiyat Stadı’nda oynandı. Hollanda deplasmanda enişte bu maçı kaybederek oldukça üzgün bir şekilde sahadan ayrıldı.

BURAK YILMAZ ÜÇ GOL ATTI

Milli takımın kaptanı Burak Yılmaz uzatmalarda dahil toplam 96 dakikalık maçta üç gol atarak Türkiye’nin kazanmasında oldukça önemli bir rol oynadı. A Milli takımımız Türkiye maça son saniyesine kadar oldukça baskın bir performans sergiledi. Şenol Güneş ve öğrencilere iyi bir açılış yaparak üçte üç maçı kazanıp üçer puanları kendi hanesine aldırmak istiyordu. İstedikleri gibi açılışı iyi yapan A Milli takımımız Türkiye Hollanda ‘yı yenerek üç puanı kendi hanesine yazdırdı.

Maçın daha yeni başladı dakikalarda 15. dakikada Burak Yılmaz ilk gölünü attı ve son gölünün olmayacağını sinirli verecek bir performansla maça devam etti. Maçında 15. dakikasında skor bir sıfır Türkiye’nin lehine olmuştu.

Kalecimiz Uğurcan Çakır ve milli takımımızdaki tüm oyuncular oldukça iyi bir performans sergileyerek sahaya çıkmışlardır. Şenol Güneş öğrencileri rakiplerini tanıyarak ve rakiplerini bilerek sahaya çıktılar.

Maçın 34. dakikasında Okay Yokuşlu ya yapılan fal günaydından İngiltere Federasyonu’ndan olan hakem Oliver Penaltı noktasını gösterdi ve milli takımımız ben 6.01 iş yapmak için hazırlandı. Ben atılır işinin başına kaptan Burak Yılmaz geçti. 34. dakikada penaltı vuruşundan gelen gol ile milli takım skoru 2-0 yaptı ve fark iki oldu.

Burak Yılmaz neredeyse 15 dakika arayla iki gol birden atmış olduk. Maçın ilk yarısı böylece 2-0’lık skor ile tamamlandı. Ve takımlar devre arası için soyunma odalarına geçtiler.

İKİNCİ YARIDA HOLLANDATA GEÇTİ

Maçın ikinci yarısı ilk yarının devamı gibi heyecanlı ve golü başladım. Henüz daha 46. dakikadayken yani ülkenin ilk dakikasındayken Milli takımımızdan Hakan Çalhanoğlu uzaktan şutunda vurdu ve top ağlar ile buluştu. Skor 3-0 oldu. Farkı üçe çıkaran milli takımımız Türkiye oldukça rahat bir konuma yerleşmişti artık.

Fakat maçın 70. dakikalığına geldiğimizde Hollanda bir hata kalktım. 75. ve hemen ardından 76. dakikada iki gol birden bulan Hollanda bir anda farkı bile düşürmüştü.

75.Dakikada Davy Klaassen ve 76. Dakikada da Luuk de Jong İle iki gol birden bulan Hollanda bir an için umutlandırdı.

Fakat o dakikalardan sonra A Milli takımımız Türkiye atana devam etti ve rakibinin farkı tekrar azaltmasına izin vermedi. Maçın 81. dakikasında Burak Yılmaz üçüncü ve son gölünü atarak aslında maçın sonucunu belirledi. 81. dakikada gelen gol ile skor 4-2 oldu.

Maçın 90 + dördüncü dakikasında Hollanda penaltı kazanmıştı fakat Uğurcan Çakır’dan geçmeyen penaltı skoru değiştirmedi. İstanbul’da Türkiye’nin ev sahipliğinde oynanan Hollanda maçını Türkiye oldukça iyi bir skorla kazandı ve bu grupta oynadığı ilk maçın böyle galibiyetle sonuçlanmasından dolayı oldukça mutlu bir şekilde sağdan ayrıldı. Türkiye böylece üç puanda kendi hanesine yazdırdı ve cumartesi günkü Norveç maçına şimdiden hazırlanmaya başladı.