Bursaspor Altyapısından Fenerbahçe’ye

Bursaspor 2021/2022 sezonunu oldukça başarısız bir şekilde geçirdi. 2019/2020 sezonunda nerdeyse Süper Lig’e çıkacakken başaramamıştı. Sonrasında da TFF 1. Lig’e tutunmakta bile zorlandı. Bu sezon maalesef tutunmayı başaramadı ve TFF 2.Lig e düşen takımlardan birisi oldu.

Son haftalarında galibiyet serisi kazanıp son 5 maçın 4 tanesini galip olarak bitirmiş olsa da küme düşmekten kaçamadı. 2022/2023 sezonu itibari ile TFF 2. Lig’de mücadele edecek.

A takımın başarısızlıkları bu boyutta olsa da yeşil beyazlılar, oldukça büyük bir spor kulübü. Altyapıdan futbolcu yetiştirme konusunda Türkiye’nin futbolcu fabrikası olarak bile isimlendirilebilir.

A takımın TFF 2.Lig’e düşmesi bu futbolcu yetiştirme meselesinde de kulübü olumsuz etkileyecek. Çünkü bu sezon itibari ile Bursapor U takımları altyapı elit liglerinde performans sergileme hakkını kaybetmiş bulunuyor. Buda tabi ki kaçınılmaz olarak oyuncuların yetişmesini olumsuz etkiliyor.

Bursaspor’un altyapıdan Türkiye’ye hatta Dünya’ya dağıttığı oyuncuların listesi anlatmakla bitmez.

Bursaspor 1

Fenerbahçe Bir Veriyor Bir Alıyor

Yine Bursaspor’un altyapıdan yetiştirdiği oyunculardan bir tanesi Hamza Baran Arıkan, Fenerbahçe kulübünün radarına girmiş. Genç yetenek avcılığını çok seven Fenerbahçe, Süper Lig’de sadece 1 kere forma giymiş olan futbolcuya göz koymuş.

Henüz daha 17 yaşındaki futbolcu sağ bek mevkiinde oynuyor. Süper Lig’de oynadığı tek maçta da 2020/2021 sezonunda, henüz 16 yaşındayken bulunmuş ve 90 dakika boyunca aralıksız olarak sahada kalmıştı.

Türkiye U16’da kadroya alınmış ancak oyuna girme fırsatı hiç yakalayamamıştı. Türkiye U17’de ise 3 adet maçta forma giyip sahada performansını sergileyebildi.

Fenerbahçe’nin istediği oyuncunun bonservisi 2024 Haziran’a kadar Bursaspor’un elinde ancak Fenerbahçe’nin transfer için planladığı metot biraz farklı.

Fenerbahçe’nin kendi altyapısından yetiştirdiği aynı şekilde sağ bek oyuncusu Uğur Kaan Yıldız, 2021/2022 sezonunu Bursaspor’un A takımında geçirmişti.

Fenerbahçe istediği oyuncu bu sezon A takımda sadece 1 karşılaşmada forma giyen Hamza Baran’ın, geçen sezon Fenerbahçe’den yeşil beyazlı kulübe kiralık olarak gönderilen Uğur Kaan Yıldız’la takas edilmesinin söz konusu olduğu aktarıldı.

Fenerbahçe bir verip bir almak istiyor.

Bursaspor 2

Bursaspor Uğur Kaan Yıldız’dan Umutlu

Belki de geleceğinde soyadı gibi yıldız olacak genç oyuncu Bursaspor’da beklenenin üzerinde bir performans sergiledi ve Bursasporlu taraftarların ilgisini topladı.

Fenerbahçe’nin altyapısından yetişmiş olan 19 yaşındaki genç sağ bek Uğur Kaan, 2021/2022 sezonu için Bursaspor’a kiralanmıştı.

Bursaspor’un Türkiye Kupasında oynayabildiği 3 maçın hepsinde görev almış olan genç sağ bek, Süper Lig’de de 7 maçta yeşil beyaz formayı üzerine geçirerek meşin yuvarlak peşinde koşmuştu.

Bu 10 maçta 1 gol ve 2 asist yapmış olan oyuncu gençliği ile performansı arasındaki bağlantı vesilesi ile ilgileri üzerine çekebiliyor ve taraftarı etkiliyordu. Genç futbolcular her zaman taraftarlar tarafından, takdir edilesi bir hareket olan alkışla karşılanıyor.

Bursaspor’da oynadığı 10 maçın tamamında nerdeyse 90 dakika boyunca sahada olan Uğur Kaan’ı, Bursaspor kesinlikle takımında tutmak veya bünyesine almak isteyecektir.