Buse Tosun Başarılarına Bir Yenisini Ekledi

Balkan ülkesi Sırbistan’ın başkenti olan Belgrat şehrinde düzenlenen Dünya Güreş Birliği Bireysel Dünya Kupası kapsamında yapılan organizasyonda Kadınlar klasmanında Milli Güreşçimiz Buse Tosun finalde gümüş madalya kazandı.

Dünya Güreş Birliği Bireysel Dünya Kupası’nda mücadele eden ve 72 kiloda yarışan Buse Tosun ilk tur geçildiğinde Hintli Preet Kaur Gurshara’ı 12-11’lik skorla, Çeyrek Final karşılaşmasında Rusya Federasyonu’nun temsilcisi Evgenia Zakharchenko’yu 9-7’lik skorla yarı finalde ise Ukrayna temsilcisi Alla Belinska’yı bir hayli zor geçen karşılaşmada 6-2’lik skorla geçerek finale yükselmişti.

Milli Güreşçimiz Buse Tosun final karşılaşmasında rakibi Bulgaristan temsilcisi Yulia Vasileva Yaneva ile karşı karşıya geldi ve heyecan başladı. İki rakip de altın madalya için mücadele etti. Yapılan karşılaşma sonrasında Milli Sporcumuz Buse Tosun Bulgar rakibi Yulia Vasileva’ya karşı 5-2 yenilerek ikinci oldu ve gümüş madalyayı ülkemize kazandırdı.

Milli Sporcumuzu tanıyalım

Buse Tosun 12 Mayıs 1995 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. Bu yıl yapılan organizasyondan önce de ülkemizi başarıyla temsil etmiş dereceler kazanmıştır.

2016 yılında katıldığı AVrupa Güreş Şampiyonasında 69 kiloda mücadele etmiş ve 3. olarak Bronz Madalya kazanmıştı. 2017 yılında düzenlenen Uluslararası Yaşar Doğu Güreş Turnuvası’nda tüm rakiplerini tek tek geçen Buse Tosun 1. olarak Altın Madalya kazanmıştır.

Dünya Şampiyonluğu bulunuyor

Takvimler 2018 yılını gösterirken Romanya’nın Bükreş şehrinde yapılan organizasyonda Dünya Güreş Şampiyonası kapsamında 72 kiloda ter dökmüş ve ülkemizi gururlandırmıştır. Buse Tosun 2018 Dünya Güreş Şampiyonası kadınlar 72 kiloda Dünya Şampiyonu olmuştur. İtalya temsilcisi Rinaldi’yi 7-0’la geçti ve çeyrek finale kaldı.

Çeyrek Final mücadelesibde Hindistan temsilcisi Naina Naina’yı tuş ederek 12-0’la yarı finale kaldı. Yarı finalde Kazak sporcu Zhamila Bakbergenova’yı da tuş yaparak geçen Buse finale yükseldi. Finalde Romanya temsilcisi Alexandra Nicoleta Anghel’i zorlu mücadelede 1-0’la geride bırakarak Dünya Şampiyonu oldu.

2020 Sırbistan, Belgrat’ta düzenlenen organizasyonda ise önce Hindistan temsilcisi Preet Kaur Gurshara’ı 12-11’lik skorla, Çeyrek Finalde usya Federasyonu’nun temsilcisi Evgenia Zakharchenko’yu 9-7’lik skorla, Yarı Finalde Ukrayna temsilcisi Alla Belinska’yı 6-2’lik skorla ve Finalde Bulgaristan temsilcisi Yulia Vasileva Yaneva’ya 5-2 mağlup olarak ikinci sırayı aldı ve Gümüş Madalya kazandı.