Buseler Madalya İçin

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda göğsümüzü kabartan boksörlerimiz Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, 7 Ağustos tarihinde altın madalya için ringe çıkacak. Busenaz Sürmeneli, kadınlar 69 kilogramda Çinli Gu Hong ile, Buse Naz Çakıroğlu da kadınlar 51 kilogramda Bulgar boksör Stoyka Krasteva ile karşı karşıya gelecek.

Kadın boksunde ülkemize gelecek ilk madalyaları garantileyen iki sporcumuzu yakından tanıyalım.

Aynı Gün Doğdular

Busenaz Sürmeneli, 26 Mayıs 1998 tarihinde dünyaya geldiğinde ileride takım arkadaşı olacağı Buse Naz Çakıroğlu, ikinci yaş gününü kutluyordu. Kadınlar boksunda Türkiye’ye ilk madalyaları getirecek olan sporcuların kaderinde birçok benzerlik var. İkisinin de memleketleri, doğum günleri ve isimleri aynı.

İki sporcumuz, uzun yıllardır emek verdikten sonra Tokyo’dan altın madalya ile dönerek ülkemizi gururlandırmak istiyor.

Başarıya Odaklı

Busenaz Sürmeneli, Buse Naz Çakıroğlu ile uzun zamandır birlikte çalıştıklarını, yediklerinin ve içtiklerinin ayrı gitmediğini dile getirirken takım arkadaşı Buse Naz Çakıroğlu’nun da çok hırçın, tuttuğunu koparan bir yapıya sahip olduğunu ekliyor.

Ancak Busenaz Sürmeneli’nin antrenörü Cahit Süre’ye göre, Busenaz Sürmeneli de Buse Naz Çakıroğlu’ndan çok farklı değil. Cahit Süre, Busenaz Sürmeneli’nin asla kaybetmek istemediğini ve kafasında hep kazanmanın olduğunu belirtti.

Busenaz Sürmeneli, boksa antenör olan eniştesinin yanında başladı. Kaybetmeyi hiç hazmedemeyen sporcumuz, verdiği bir röportajda yenildiği bir rakibinin fotoğrafını duvara astığını, her gün onunla eşleşmek için dua ettiğini ve sonunda o rakibi elediğini anlatıyor.

Çok yetenekli bir boksör olan Buse Naz Çakıroğlu ise büyük umutlarla katıldığı 2018 Dünya Şampiyonası’nda işler istediği gibi gitmeyince boksu bırakmak kararı aldığını, annesinin desteğiyle bu spora tutunduğunu belirtiyor.

Tokyo’ya Yolculuk

İki sporcumuz, Olimpiyat kotası için  Haziran ayında Fransa’nın başkenti Paris’te ringe çıktılar. Olimpiyat elemelerinde yarı finale ulaşan sporcularımız 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılma biletini kazandı.

Haziran ayında sahneye ilk olarak Buse Naz Çakıroğlu çıktı. 51 kiloda Belarsulu Yulya Apanasovich’i mağlup eden Buse Naz Çakıroğlu, bir ilke imza atarak Olimpiyat kotası alan ilk Türk kadın boksör oldu. Buse Naz’ı Esra Yıldız ve Busenaz Sürmeneli takip etti.